İTÜ, İstanbul depremi hakkında ‘durum kritik’ dedi

İTÜ, İstanbul depremi hakkında ‘durum kritik’ dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan açıklama “Son iki günde meydana gelen 4.6 ve 5.7 büyüklüğündeki iki depremin tam kilitli Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması durumun kritikliğine işaret etmektedir” denildi.

______________________________ 26. 9. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

stanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bugün saat 14:00’te gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremle ilgili bir açıklama yayınladı.  Üniversitede uzun yıllar uluslararası araştırmalar yürüten Prof. Dr. A.M. Celal Şengör, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Ziyadin Çakır, Prof. Dr. M. Sinan Özeren ve Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Uçarkuş’un değerlendirmelerini  kamuoyunu aydınlatmak amacıyla paylaşılması gereği duyululan açıklamada “durumun kritik” olduğu belirtildi. 

İTÜ’nün yayınladığı açıklama metni şöyle: 

“Marmara fayının davranışı her yerde aynı değil”

“Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara Denizi’nin içine giren kısmı (ve buna bağlı ikincil faylara) yer bilimcilerce genel olarak ‘Marmara Fayı’ diye adlandırılmaktadır.

“Bu fay, davranışı her yerinde aynı olan bir fay değildir. Bazı yerlerinde fay üzerinde İngilizce’de “creep” denen kaymaya benzer bir hareket ve bununla ilişkili küçük depremler olur.

“Bazı yerlerinde ise deprem neredeyse hiç olmaz. Marmara Fayı’nda gerçekleşen son büyük deprem 7.4 büyüklüğündeki 1999 İzmit depremidir ve bu depreme neden olan kırık İzmit Körfezi’nin içine doğru ilerlemiştir.

“Marmara’da olması beklenen depremin üzerindeki segment”

“Marmara Fayı üzerinde depremsellik yönünden suskun olan (dolayısıyla kırılması beklenen ve ekteki Marmara denizi fay haritasında sismik boşluk olarak adlandırılan) bir ucu Silivri açıklarında ve diğer ucu da Avcılar’ın güneyi olan Kumburgaz fay segmentidir.

“Deniz tabanında yapılan jeoloji, jeodezi ve sismoloji çalışmaları Kumburgaz fayının çok uzun bir süredir kırılmadığı, kilitli olduğu ve Marmara Denizi’nde olması beklenen depremin üzerinde olacağı düşünülen fay segmentidir.

“Tam kilitli Kumburgat hattının uç noktasında”

“Son iki günde meydana gelen 4.6 ve 5.7 büyüklüğündeki iki depremin tam kilitli Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması durumun kritikliğine işaret etmektedir.

“Sismoloji verilerine dayanarak, söz konusu iki deprem ve bunların arasında gerçekleşen artçıların tamamının, aynı mekanik kırılma süreci kapsamında gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.

“Mevcut sismik aktivite dikketle takip edilmeli”

“Bilimsel göstergelere dayanarak, mevcut sismik aktivitenin dikkatle takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması yönünde hareket edilmelidir.

“Bu süreç içinde Üniversitemiz, bilgi kirliliğini önlemek adına konunun uzmanı akademisyenlerin görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi üzerinden devam edecektir.”

Marmara Denizi aktif fay haritası

*Marmara Denizi aktif fay haritası. Kırmızı daireler deprem aktivitesini göstermektedir.

24 Eylül ve 26 Eylül 2019 tarihlerinde meydana gelen depremlerin fay mekanizma çözümleri yeşil-beyaz toplarla gösterilmiştir.

Deprem verileri, B.Ü. Kandilli Rasathanesi’nden alınmıştır.