Kahveye kanser uyarısı zorunluluğu

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir mahkeme, kahve şirketlerinin ürünlerin içinde bulunan kanserojen madde hakkında uyarı yazısına yer vermesi gerektiğine hükmetti. Ancak şirketler kanserojen bir maddenin oluşumuna yol açan ve kahveye lezzetini veren kavurma işleminden vazgeçmek istemiyor.

––––––––––––––––––––––––––– 30. 03 . 2018 –––––––––––––––––––––––––––––

aliforniya eyaletinde mahkeme kahve ürünlerine “kansere yol açabilir” uyarısı koyma zorunluluğu getirdi. Ancak şirketler kanserojen bir maddenin oluşumuna yol açan ve kahveye lezzetini veren kavurma işleminden vazgeçmek istemiyor.

Toksik Maddeler Eğitim ve Araştırma Konseyi’nin ünlü kahve zincirinin de aralarında bulunduğu 91 firmaya ”kansere yol açabilecek maddelerle ilgili uyarıda bulunma zorunluluğunu” düzenleyen kanun çerçevesinde açtığı davada hakim, kahve şirketlerinin tüketiciyi kanserojen maddeler konusunda bilgilendirme zorunluluğunun bulunduğuna hükmetti.

Hükmü veren Los Angeles Yüksek Mahkemesi yargıcı Elihu Berle, ”Davalılar, kahve tüketiminin insan sağlığına olumlu katkıda bulunduğuna yönelik kanıt yükümlülüklerini yerine getiremedi” açıklamasını yaptı.

Kahvenin insan sağlığı için yararlı olduğu tezi birçok firma tarafından defalarca dile getirilmişti.

Bazı kahve firmaları, kahvenin içinde kanserojen bir madde olan ”akrilamid” bulunduğuna ilişkin uyarıları son dönemde kullanmaya başlamıştı. Ancak, uyarıların süt ve şekerin bulunduğu tezgahların altı gibi müşteriler tarafından kolayca görülemeyecek yerlere asılması ve birçok müşterinin bu uyarılardan haberdar olmaması eleştirilere neden olmuştu.

Kahve endüstrisi, kahvenin içinde bulunan kimyasalların kahve çekirdeklerine aromasını veren pişirme işleminin doğal sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını ve zararsız seviyede olduğunu iddia ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı 2016 yılında kahveyi ”olası kanserojenler” listesinden çıkarmıştı.

Üzerinde selfieniz olan cappucino yani “Selfieccino” fotoğrafı paylaşmak sosyal medyanın yeni trendlerinden. İstanbul merkezli Create-4 adlı şirketin tanıttığı Selfieccino yapan makine Barcelona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nin ilgi çeken teknolojik gelişmeleri arasında.

Deutsche Welle Türkçe