Kalp krizi geçirenlerin sadece yüzde 18’i ambulans kullanıyor, hastaların yüzde 40’ı yanlış hastaneye gidiyor

Kalp krizi geçirenlerin sadece yüzde 18’i ambulans kullanıyor, hastaların yüzde 40’ı yanlış hastaneye gidiyor

Türk Kardiyoloji Derneği’nin kalp krizi geçiren hastalar üzerinde yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Hastaların önemli bir kısmı ambulans kullanmak yerine kendi olanakları ile hastaneye gidiyor veya getiriliyor. Bu durumda hasta doğru müdahaleyi yapacak hastaneye en kısa sürede ulaşamıyor, müdahale ambulansta başlayamıyor. Hasta hayati önemi olan altın dakikalarını kaybediyor.

______________________________ 11. 10. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

ürk Kardiyoloji Derneği’nin 35’inci Kongresi’nde sunulan TÜRKMİ kayıt çalışmasını dernek başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Kılıçkap yaptı. Çalışmada, Türkiye’yi coğrafi ve nüfus dağılımına göre temsil eden 50 hastanede 1-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 15 günlük sürede kalp krizi ile yatırılan tüm hastaların kayıtları tutuldu. 1930 hastanın şikâyet başlangıç saatleri, hastaneye geliş biçimleri, hastanedeki müdahalenin zamanlaması, türü, kullanılan tedavi yöntemleri kaydedildi.

Hürriyet’ten Mesude Erşan’ın haberine göre, Türk Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı TÜRKMİ adı verilen araştırma kalp krizi geçiren hastalarda ambulans kullanma oranlarının çok düşük olduğunu gösterdi. Kalp krizi geçiren hastaların yüzde 42’si kendi olanaklarıyla acile gidiyor. Ambulansla gitme oranı ise sadece yüzde 18.

Hastaların yüzde 40’ı yanlış hastaneye gidiyor

Çalışmanın önemli sonuçlarından biri de kalp krizi geçiren hastalarda ambulans kullanma oranlarının çok düşük olduğunu göstermesi oldu. Hastaların önemli bir kısmının direkt kendi olanakları ile hastaneye gittiğini ya da götürüldüğünü belirten Prof. Dr. Erol, “Kalp krizi geçiren hastaların yüzde 42’si kendi olanaklarıyla acile geliyor. Ambulansla getirilme oranı maalesef yüzde 18. Bu oran çok düşük. Üstelik  hastaların yüzde 40’ı da önce yanlışlıkla koroner anjiyografi ünitesi olmayan bir hastaneye getiriliyor. Bu nedenle de tekrar anjiyografi yapılan hastaneye sevk edilmek durumunda kalıyor” dedi.

KALP KASI 20 DAKİKADA ÖLÜYOR

Kalp krizi kalbi besleyen damarlardan birinde ani tıkanma meydana gelmesiyle oluşuyor. Damarın tıkanmasıyla birlikte 20 dakika içinde süratle kalp kası ölmeye başlıyor. Hastanın süratle koroner anjiyografi yapılan bir hastaneye ulaştırması ve o damarın açılması gerekiyor. Damar ne kadar erken açılırsa hastanın kazancı da o denli yüksek oluyor.