Kazdağları’nda 195 bin ağaç kesen firmadan açıklama: Türkler taş taşımakta çok iyiler

Kazdağları’nda 195 bin ağaç kesen firmadan açıklama: Türkler taş taşımakta çok iyiler

Çanakkale Kirazlı’daki 195 bin ağacı katleden Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un CEO’su Bloomberg’e yaptığı açıklamada ‘Türkler taş taşımakta çok iyiler’ dedi.

–––––––––––––––––––––––––––––––––– 30. 7. 2019 ––––––––––––––––––––––––––––

anadalı altın şirketi Alamos Gold’un CEO’su John McCluskey’in Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Türkler taş taşımakta çok iyiler” dediği ortaya çıktı. Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında bulunan Kirazlı Altın Madeni’nde 195 bin ağaç kesildi.

195 bin ağacın katledilmesi ve siyanürlü maden arama çalışmalarıyla su kaynaklarının kirletilmesine isyan eden çevreciler, milletvekilleri, sanatçılar, STK temsilcileri faaliyetlerin durdurulması için çağrı yaparken CHP’li Gürsel Tekin’in Twitter hesabından paylaştığı video gündeme bomba gibi düştü.

”Kazdağları zehirleniyor, Türkiye kaybediyor”

Gürsel Tekin, “Bizim insanımız taşeron olarak madende çalışıyor, bizim doğamız yok oluyor, Kazdağları zehirleniyor. Türkiye kaybediyor.”  dedi. “CEO’nun açıklamasına tarafından 3 milyon ons altın bulunmuş. Değeri 4 milyar dolar yani 22 milyar 640 milyon lira. Yaptıkları yatırım sadece 100 milyon dolar.” diyen Tekin mesajında “Kazdağları’nda 195 bin ağaç kesen maden şirketi CEO’su diyor fakat: Mütevazi bir yatırım yaptık. Üretime 2020 yılında başlayacağız ve 15 yıl sürecek. TL’nin değerinde kaybetmesi maliyetleri düşürdü. Tanıdık Olmayan işçi çalıştırmıyoruz. Türkler taş taşımakta fazla iyiler.” ifadelerine yer verdi.

Videoda Alamos Gold şirketinin CEO’sunun açıklamaları yer alıyor. Mekanda Adalet Derneği’nin çevirdiği görüntülerde John McCluskey, “Yabancı işçi çalıştırmıyoruz. Türkler taş taşımakta çok iyiler” ifadelerini kullandı.

 

Kaz Dağları’nda maden için 10 binlerce ağacın kesildiği alan

Bölgede çevre örgütleri 195 bin civarında ağaç kesildiğini açıkladı. Yaşamsal su kaynakları ve su havzaları üzerinde yer alan ve Türkiye için oksijen kaynağı olan bu bölgede böylesine kapsamlı bir ağaç katliamının yapılması tepkilere yol açtı.

Kaz Dağları son günlerde çevre katliamı ile gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED raporuna göre 45 bin, uydu görüntülerine göre 195 bin, Tarım ve Orman Bakanlığı’na göre ise 13 bin ağacın kesildiği Kirazlı’daki altın madeni projesi için tepkiler büyüyor. Ancak Kirazlı projesi tek değil. Bölge için yüzlerce altın arama ruhsatı bulunuyor.

Kanadalı Alamos Gold şirketinin Çanakkale’nin Kirazlı köyünde yürüttüğü altın madeni projesi, Türkiye’de büyük bir orman katliamının daha kapısını araladı. TEMA Vakfı tarafından ortaya konan uydu görüntülerine göre 200 bine yakın ağacın kesilmesine yol açan proje, çevre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Maden arama faaliyetine yakın bir bölgede başlatılan Su Nöbeti bugün beşinci gününe girdi.

283 bitki türü var

Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı, aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor. TEMA Vakfı’na göre, maden alanının yüzde 98,7’si orman alanında bulunuyor. Bölgede 18 memeli, 41 kuş, 10 sürüngen ve 117 böcek türü yaşıyor. Orman 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Proje alanında tespit edilen türlerin yedisi dünyada sadece Türkiye’de yaşıyor.Türkei Canakkale | Goldsuche in Ida-Gebirge - Proteste (DW/P. Ünker)

 

132 bin imza toplandı

TEMA Vakfı’nın, Kaz Dağları’ndaki katliamın durdurulması için change.org üzerinden başlattığı imza kampanyasını şimdiye dek 132 bin kişi imzaladı. Kaz Dağları için verilen mücadeleye #KazdağlarıHepimizin hashtag’i ile sosyal medya üzerinden de çok sayıda kişi destek veriyor.

Çanakkale'de Su Toplama Havzasındaki su nöbeti

Vatandaşlar, çevre örgütleri, sanatçılar ve CHP’li belediyelerin desteğiyle başlatılan ‘Su ve Vicdan’ nöbeti bölgede sürerken sosyal medyadan #KazDağlarıHepimizin etiketiyle kampanya başlatıldı.