Kemal Batur’dan, ‘Musul Yanıyorken-Haberciler Ateş Altında’

Gazeteci Kemal Batur, haberci olarak takip ettiği 2. Körfez Savaşı’nda yaşadıklarını Musul Yanıyorken-Haberciler Ateş Altında ismiyle kitaplaştırdı.

––––––––––––––––––––––––––– 19. 02 . 2018 –––––––––––––––––––––––––––––

azeteci Kemal Batur, haberci olarak takip ettiği 2. Körfez Savaşı’nda yaşadıklarını kitaplaştırdı. 2. Körfez Savaşı’nda basın aracına yapılan silahlı saldırıda elinden yaralanan ve iki parmağını kaybeden gazeteci Kemal Batur, haberci olarak takip ettiği savaştaki anılarını bir kitapta derledi. Fam Yayınları tarafından yayımlanan “Musul Yanıyorken (Haberciler Ateş Altında)” adlı kitapta yazar, 62 gün geçirdiği kuzey cephesindeki politik ve diplomatik süreçlerin yanı sıra sıcak savaşta yaşananları da kaleme aldı.

Gazeteci Kemal Batur 2003 yılında II. Körfez Savaşı ile Irak’ın işgalini bir haberci olarak izledi. Orta doğu coğrafyasının bitmek bilmeyen kanlı günlerinin bir kesitine tanıklık etti, olanı biteni kayıt altına aldı. Bu kayıtlar, kuzey cephesinde (Musul, Kerkük, Süleymaniye) altmış iki günlük politik, diplomatik süreçler ile birlikte sıcak savaşı da irdelemektedir…

Musul Yanıyorken (Haberciler Ateş Altında) kitabı, genel olarak savaşın yıkıcılığı, zor yolu ile rejim değişikliğinin anlatımı iken özel olarak gazetecilerin basın aracının Musul’da, Baas milislerince silahlı saldırıya uğradığı anın belgesidir.

Kitabın içeriği bir habercilik belgesi olmakla birlikte, günümüzde Irak’ta ve özellikle Kerkük ve Musul’da yaşananların ne olduğunun ipuçlarını da barındıran bir çalışmadır.

Kemal Batur bu zorlu habercilik yolculuğunda dolayı, Habertürk TV tarafından 2003 yılında düzenlenen “Hande Mumcu” yılın basın cesaret ödülüne de layık görülmüştür.

Kitap her ne kadar bir habercilik çalışması olsa da, aynı zaman Kemal Batur’un da hikayesidir. Batur, kitabını, 2 Nisan 2003 tarihinde Süleymaniye’nin güneyinde bulunan Kifri’de mayın patlaması sonucu hayatını kaybeden BBC foto-muhabiri ve kameramanı Kaveh Golestan’a adadığını ifade etti.