Küçükler anlattı, büyükler çizdi: Çocuklardan Çocuklara Masallar

Kadıköy’ün kentsel sorunlarının çözülmesi için mahalleliler ile tasarımcıları bir araya getiren ve yaratıcı buluşma ortamları sağlayan Tasarım Atölyesi Kadıköy, (TAK) Çocuklardan Çocuklara Masallar projesini hayata geçirdi.

––––––––––––––––––––––––––––––– 08. 05. 2018 –––––––––––––––––––––––––––––

adıköy’ün kentsel sorunlarının çözülmesi için mahalleliler ile tasarımcıları bir araya getiren ve yaratıcı buluşma ortamları sağlayan Tasarım Atölyesi Kadıköy, (TAK) Çocuklardan Çocuklara Masallar projesini hayata geçirdi. “Çocukların da kendi masallarını yaratma hakkı var” sözleriyle başlayan çalışma bir dizi atölye çalısması sonunda ortaya çıktı. Kitap, 11 Mayıs Cuma günü 18.00’de Tasarım Atölyesi Kadıköy’de tanıtılacak.

Çocukların kendilerini özgürce ifade edebildikleri, yaşıtlarıyla yaratıcı bir süreci paylaşabilecekleri bir faaliyet içinde çocukları etkin kılmak için, nitelikli çocuk işlerinden tanıdığımız uzman bir ekiple iletişime geçildi. 3 haftalık atölye çalışması sonunda, anlatılan masallar atölye yürütücülüğünü yapan yaratıcı drama eğitmeni Sevinç Koçak tarafından kaleme alındı.

Çocuk kitapları çiziminde deneyimli 5 illüstratör; Ceyhun Şen, Elif Yemenici, Gökçe İrten, İpek Okyar ve Sedat Girgin; 5 çocuğun, 5 masalını çizime dönüştürdü.

Çocuklar Arjen Aktan (7), Arya Uzuntaş (7), Ceren Altındağ (7), Gülendam Su Demirbağ (8) ve Uras Yaman (7), önce TAK Kadıköy’de yapılan yaratıcı drama atölyelerine katıldılar 3 hafta boyunca. , yaratıcı drama öğrendi ve kendi hayal güçleri doğrultusuna masallar kaleme aldılar. Arjen ‘Uzaylılar ve Güneş; Arya ‘Gökkuşağı ve Periler’, Ceren ‘Prensesler ve Prensler’, Gülendam ‘Uçan Kediler Ülkesi’ ve Uras da ‘Dinozor Tisra’ adlı masalları yazdılar.

Çocuklar yazıyor, yetişkinler çiziyor

Atölye yürütücülüğünü yapan yaratıcı drama eğitmeni Sevinç Koçak, aynı zamanda çocuk edebiyatı editörü ve metin yazarı da olduğu için metinleri kaleme aldı ve kitabın editörlüğünü de üstlendi. Koçak, çocuklarla kurallarını kendileri oluşturarak, kendi dillerince yöntem geliştirdikleri bir atölye süreci yaşadıklarını belirterek, her çalışmada bir çocuğun masalının, diğer çocukların da katılımıyla şekillendiğini anlattı. Bunun bir eğitim değil, paylaşım deneyimi olduğuna vurgu yapan Koçak, ‘’Çocuk zihni kurmacaya yetişkinlerden daha yatkındır. Çünkü oyun, kurmacadır ve çocukluğun yapı taşını oluşturur. Çocukların hayal dünyası, kavramları, olaylara gösterdikleri tepki, tavırları yetişkinlerden çok farklıdır. Her çocuğun da birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar masallara da yansıdı. Çocuklarla birlikte bir masal kutusunun içine girdik. Ve orada herkes bir masal buldu. Başlangıçta, buldukları masalların sadece başlığı vardı. Her masal, bütün çocukların katılımıyla tamamlandı. Yani kitabın bütün masallarında katılımcı 5 çocuğun da hayal gücü var. Ama masal sahibinin beğenmediği hiçbir fikri masala dâhil etmedik’’ dedi.

Kitap, 11 Mayıs Cuma günü 18.00’de Tasarım Atölyesi Kadıköy’de tanıtılacak.