Manisa’da ‘jeotermal santral’a tepki gösteren kadınlar kararlı

 

Manisa’da ‘jeotermal santral’a tepki gösteren kadınlar kararlı

Manisa Salihli’de özel bir şirket tarafından yapımına başlanan Jeotermal Enerji Santralı (JES) nedeniyle, mahalleli şirketin yolu üzerine çadır kurdu. Yoldan geçişi çadırla engelleyen mahalle sakinleri, şirket gidinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

––––––––––––––––––––––––––––– 04. 01. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

anisa Salihli’de özel bir şirket tarafından yapımına başlanan Jeotermal Enerji Santralı (JES) nedeniyle, mahalleli şirketin yolu üzerine çadır kurdu. Yoldan geçişi çadırla engelleyen mahalle sakinleri, şirket gidinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Hacıbektaşlı Mahallesi halkı JES’lerin sağlığa, çevreye ve tarıma yaptığı zararlara dikkat çeken ve yaşam alanlarında JES istemediklerini belirten dilekçeleri Salihli Kaymakamlığı, Manisa Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi. Mahalleli, JES yapılmak istenen alanın yanında üç okulun olduğunu, okulların yurdu ve spor salonu bulunduğunu, bir de yeni ilkokul projesi olduğunu dile getirdi.

 

Aydın’ı gördük…
Pankart açarak slogan atan grup adına açıklama yapan Eşe Kozak, jeotermal santrallerin doğanın dengesini bozduğunu, sağlıklı yaşamı engellediğini söyledi.

Aydın, Denizli ve Manisa’da daha önce de jeotermal santrallere karşı eylemler düzenlendiğini belirten Kozak, “Şimdi sıra bizim topraklarımıza geldi. Şimdiden gözlerimizin önünde doğanın nasıl tahrip edildiğini gördük” diye konuştu.

Santralın bölgede toprağını verimsizleştireceğini anlatan Kozak, santral inşaatı durana kadar bölgede kurdukları çadırı kaldırmayacaklarını söyledi.

“Ölmek var, dönmek yok”

Mahallelerinde JES’i istemediklerini söyleyen Hacer Ekim, “Biz JES’e hayır diyoruz. Doğamızı, çevremizi, yeşilliğimizi korumak istiyoruz. Biz çoluğumuzu, çocuğumuzu, yeşilliğimizi kaybetmek istemiyoruz. Biz burada olduğumuz sürece, bu yolu açmak istemiyoruz. JES’te çalışanlar asla hiçbir zaman buradan geçemez. Biz onlara bu yetkiyi vermiyoruz, izin vermiyoruz” derken, JES’e hayır demek için çadır kurduklarını ifade eden Eşe Kozak ise “Bütün mahalle kadınları olarak buradayız ve JES’e hayır diyoruz. Çıktığımız bu yoldan, sonuna kadar geri dönmeyeceğiz. Ölmek var, dönmek yok” diye konuştu.

JES’e sonuna kadar hayır dediklerini ifade eden Çiçek Baysal, “Biz yeşillik istiyoruz. Biz burada hayatımızı yaşamak istiyoruz. Mağem alıyorsa, köyümüzün hepsini alsın. Köyümüzü alsınlar, onlarda kurtulsun, bizde kurtulalım” dedi.

Mahalle sakinlerinden Mukaddes Ergün ise geçimini çiftçilikle sağladıklarını dile getirirken, Çiçek Baysal ise burada JES’siz bir hayat yaşamak istediklerini belirtti.

“Biz burada topraklardan idare oluyoruz” diyen Ayşe Ergün “Biz nereye gideceğiz. Burada bu kadar milletimiz aç bekliyor. Bize peynir, ekmek verecekler mi? Biz kesinlikle JES istemiyoruz. Gece gündüz, sonuna kadar burada bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinleri soğuk geçen kış mevsimine rağmen kurdukları çadırda tepkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Kaynak: İHA