Mısır’da tarihi keşif: 3 bin yıl sonra açıldı

Mısır’da tarihi keşif: 3 bin yıl sonra açıldı

Mısır’da son yüzyılın en büyük keşfi olarak nitelendirilen yeni yapılara ulaşıldı. Mısır’da arkeologlar iyi korunmuş 30 antik lahit buldu. Nadir rastlanan tabutların günümüzden 3 bin yıl önce, MÖ. 10. yüzyıla ait olduğu tespit edildi.

______________________________ 20. 10. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

ısır’da son yüzyılın en büyük keşfi olarak nitelendirilen yeni yapılara ulaşıldı. Kahire Mısır Müzesi küratörü Muhamed Mokhtar, “Bu inanılmaz bir keşif. Bence Mısır’da 2019’un en önemli olayı” yorumunu yaptı. Krallar Vadisi’nde başrahiplerin aile üyelerine ait olduğu tespit edilen 30 işlemeli antik ahşap tabut bulundu.

Haber görseli

Mısır’ın güneyindeki Luksor’da keşfedilen 30 ahşap lahit Cumartesi günü Krallar Vadisi’nde sergilendi. Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid El Enani içindeki mumyalarla birlikte iyi korunmuş durumda olan ahşap lahitleri Asasif gömütündeki kazı çalışmalarında bulduğunu açıkladı.

Haber görseli

Bakan El Enani 19’uncu yüzyılın sonundan bu yana ilk kez içinde insan mumyaları olan bu kadar çok lahitin keşfedildiğini kaydetti. Bakan lahitlerin önümüzdeki yıl yeni açılan Büyük Mısır Müzesi’nde sergilenmesinin planlandığını söyledi.

Ägypten Tal der Könige in Luxor | Präsentation Sarkophag-Fund, 30 Särge

Yetkililer lahitlerin kadın ve erkek ve çocuklar için hazırlandığını ve bundan yaklaşık 3 bin yıl önce kurulan 22’nci hanedanlığa ait olduğunu açıkladı. Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa El Veziri mumyaların üst düzey rahipler ve yakınlarına ait olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Ägypten Tal der Könige in Luxor | Präsentation Sarkophag-Fund, 30 Särge

Lahitlerin üzerindeki siyah, yeşil, kırmızı ve sarırenkli yılan, kuş ve lotus çiçeği süslemeleri halen görülebiliyor. Restoratör Salih Abdülcelil eserler üzerinde çok küçük onarım işlemleri gerçekleştirildiğini belirtti. Lahitlerin yakınında neredeyse hiç yerleşim yeri bulunmadığı için bu kadar iyi korunmuş olduğu tahmin ediliyor.

Ägypten Tal der Könige in Luxor | Präsentation Sarkophag-Fund, 30 Särge

Krallar Vadisi’nde lahitlerin çıkarılması için çalışmalar bundan yaklaşık iki ay önce başlamıştı. Luksor’da 1881 ve 1898 yıllarında firavun mezarları tespit edilmişti. Arkeologlar 1891 yılında da rahiplere ait mumyalar bulmuştu.

Haber görseli

Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarındaki Gize kentinde yer alan Mısır Piramitleri günümüzde dahi gizemini koruyor. Bölgede birçoğu dönemin firavunları için lahit görevi gördüğü bilinen 118 ila 139 kadar piramit yer aldığı tahmin ediliyor. 

Haber görseli

Theban mezarlığında bulunan tabutların fotoğrafları, düzenlenen basın toplantısıyla tüm dünyaya dağıtıldı. 30 tabutun yerin yaklaşık 1 metre altına iki sıralı olarak gömüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Haber görseli

Çok sayıda arkeolog, Mısır’daki müzelerde ve sit alanlarında zayıf yönetim ve ihmal sebebiyle eserlere gereken ilginin verilmediğine dikkat çekiyor.

Haber görseli

Mısır’da, antik döneme ait eserler ülke turizmi açısından büyük önem taşıyor.

Haber görseli

Deutsche Welle Türkçe