ODTÜ’de ağaçlar kesildi! Belediye ekipleri kampüse sokulmadı

ODTÜ’de ağaçlar kesildi! Belediye ekipleri kampüse sokulmadı

Öğrencilerin, üniversite arazisinin Kavaklık bölgesinde yapılması planlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı, üniversitenin söz hakkı olmayacağı gerekçesiyle çadır kurup direndiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) polis girdi. İnşaatın yapılacağı alanda belirlenen ağaçların kesimine başlandı. Belediye görevlilerinin yurdu ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlemek istediği ancak polisin “Rektörlükten haber bekliyoruz” diyerek buna izin vermediği bildirildi.

–––––––––––––––––––––––––––– 8. 7. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

rta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı 55 gündür direnen öğrenciler güne polis baskını ile uyandı. Ormanlık alanda yapılacak yurt ve ağaçların kesilmesine karşı çıkan öğrenciler ablukaya alınırken ağaç kesimine de başlandı.  Ruhsatsız yurt inşaatını mühürlemek için gelen Çankaya Belediyesi ekipleri de ODTÜ’ye alınmadı. CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, belediye görevlilerini kendi aracına bindirerek içeri soktu. Belediye görevlilerinin yurdu ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlemek istediği ancak polisin “Rektörlükten haber bekliyoruz” diyerek buna izin vermediği bildirildi. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu yapılmasına karşı çıkan öğrenciler ile polis arasında arbede çıktı. Polis ekipleri, gruba biber gazıyla müdahale etti. Öğrenciler, 55 gün önce yerleşke içinde yurdun yapılacağı alanda çadır kurarak nöbete başladı. Zaman zaman eylem yapan öğrenciler, bugün yurt inşaatına başlanacağı bilgisini alınca yine alanda toplandı. Yurt yapımına karşı çıkan öğrenciler, kendilerinin ihtiyaç ve tercihlerinin dikkate alınmamasına tepkili olduklarını dile getirdi.

​Üniversiteye sabah saatlerinde gelen polis ekipleri, öğrencilerden çadırları kaldırmalarını istedi. Çadırları kaldırmayan öğrenciler ile polis arasında tartışma çıktı. Tartışma, kısa sürede arbedeye dönüşünce polis de biber gazıyla müdahale ettiği öğrencileri alandan uzaklaştırdı.

Gerginliğin ardından inşaatın yapılacağı alanda belirlenen ağaçların kesimine başlandı. Öğrenciler, ağaçların kesilmesine de tepki gösterdi. Kampüste güvenlik önlemi alan polis ile öğrenciler arasındaki gerginlik sürerken, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de üniversitede toplandı.

BELEDİYEYE DE ENGEL

Ruhsatsız yurt inşaatını mühürlemek için gelen Çankaya Belediyesi ekipleri de ODTÜ’ye alınmadı. CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, belediye görevlilerini kendi aracına bindirerek içeri soktu. Belediye görevlilerinin yurdu ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlemek istediği ancak polisin “Rektörlükten haber bekliyoruz” diyerek buna izin vermediği bildirildi. CHP’li Taşçıer şunları söyledi:

‘’Çankaya Belediyesi görevlileri ODTÜ’de izinleri tamamlanmamış yapıyı denetlemek istiyor ancak atanmış rektör polise talimat vermiş almıyor. Kamu görevlilerini aracıma bindirdim ve tüm engellere rağmen ağaç katliamı yapılan alana getirdim. Ağaç kesimi tüm hızıyla sürüyor. Ruhsatsız alanın etrafı tellerle çevriliyor. Belediyenin kamu görevlilerine denetim izni verilmiyor. Tam hukuksuzluk her anlamda sürüyor! ODTÜ’de ruhsatsız bir inşaat var. Ağaçlar bir bir devriliyor. Çankaya Belediyesi denetim yapmak istiyor ancak polis Rektör’den talimat bekliyor. Polis yasayı uygulamıyor.”

ŞEKER: BÖYLE REKTÖR OLMAZ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise “Rektör kavaklık direnişine polisiyle saldırıyor ve ağaçları kökünden kestiriyor. Verşan Kök ve türevlerinden ODTÜ’ye rektör olmaz. Bu haykırışları duyabilmek, anlayabilmek için insan olmak yeterli. Bilim, insanlık, hukuk dışarıda” dedi. ODTÜ’de öğrencilerle birlikte olan CHP eski Milletvekili Aylin Nazlıaka ise “Sabahın 7’sinde bu polis ablukası neden? Katledilen her ağacın bir canlı olduğunu, orda yaşayan bitkilerin ve hayvanların da yok edildiğini görmeyen gözleri lanetle kınıyorum. ODTÜ Rektörü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokolde, ağaçlar kesilmeyecek, taşınacak yazıyor ama dinleyen yok ‘’ dedi.

 

ODTÜ’deki KYK direnişi sonrası Mansur Yavaş’tan ODTÜ hamlesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ yönetimiyle görüşüyor.

ODTÜ’de arazisi içinde yurt yapımı için, bu sabah tepkilere karşın ağaç kesimine başlanan alanın inşaat ruhsatı olmadığı ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin edindiği bilgiye göre, sabahki gelişmeler sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ODTÜ yönetimi arasındaki görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

Yavaş görüşmeye ilişkin Twitter hesabından şunları yazdı:

Bugün ODTÜ’de yaşananlar üzerine rektör Sayın Mustafa Verşan Kök ile görüştük.

Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz.

Kamu vicdanını korumak için çabalarımız devam etmektedir.

 

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ODTÜ’de yurt yapılmak istenen alanın kazı izni ve inşaat ruhsatı olmadığını belirtti.

TAŞDELEN: KABUL EDİLEMEZ

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de yaşanan olaylar üzerine Twitter’dan iki mesaj attı.

Taşdelen, “ODTÜ’de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no’lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bunlar alınmış değil.” açıklamasında bulunurken, belediye görevlilerinin denitim yapmak için kampüse sokulmamasıyla ilgili olarak “Bu tespitler üzerine denetim yapmaya giden belediyemiz görevlileri yani resmi kamu görevlileri rektörün talimatıyla kampüse sokulmuyor ve görev yapmaları engelleniyor. Arkadaşlarımız bilahare kampüse girebiliyor ve tespitlerini yapıyor. Bütün bu hukuksuzluklar kabul edilemez.”

Rektör’e tekrar hatırlatıyorum. Belediye memurunun görevini yapmasını engelleyemezsin.

Ruhsat almadan kaçak inşaat yapamazsın. Bu nedenlerle, Belediyemiz görevini yaparak, ruhsatsız şantiye binaları hakkında bugün tarihli zabıt tutmuştur.”  ifadesini kullandı.

ODTÜ Rektörlüğü: Kesilecek kavak ağacı yaklaşık 750 tane

ODTÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, üniversite kampüs alanı içine yapılacak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna kapasitenin dolmaması halinde bile ODTÜ öğrencisi dışında öğrenci yerleştirilmeyeceği belirtildi. Açıklamada, “KYK yurdu için inşaatın yapılacağı bölgede kesilecek kavak ağacı yaklaşık 750 tanedir” denildi.

ODTÜ Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, öğrenci yurdunun ODTÜ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 21 Mayıs 2018’de imzalanan protokol kapsamında yapılacağı ifade edildi.

Yurdun arazisinin hem üniversite yönetim kurulunun hem de üniversitede konu ile ilgili komisyon ve akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda, ODTÜ Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’ndaki orman alanı sınırları dışında, yapılanmaya müsait ODTÜ Kampüs Alanı olarak belirtilen bölge içinde belirlendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

​”KYK yurdu için inşaatın yapılacağı bölgede kesilecek kavak ağacı yaklaşık 750 tanedir. Alınan yeni tedbirlerle alanın güney kesimindeki 4 bin metrekarelik arazi aynen korunacak olup bu bölümdeki yaklaşık 460 kavak ağacı kesilmeyecek. Bölgede kavak ağaçları dışında kalan toplam 40 ağaç ise korunacak. Bugüne kadar üniversitemizde yaklaşık 45 bin nitelikli kavak ağacı kesilerek satılmış ve üniversitemiz adına önemli bir gelir elde edilmiş olup ayrıca geçmişte çevre köy okullarında yakacak olarak kullanılmak üzere ücretsiz olarak devredilmiştir. Bugün için üniversitemizin yurt ihtiyacı yaklaşık bin 750 kişilik. KYK yurdunun tamamlanması ile halen Ankara ilinde farklı KYK yurtlarında kalan 434 öğrencimiz de tercih etmeleri halinde kampüsümüzdeki bu yurtta kalabileceklerdir.”

‘ODTÜ ÖĞRENCİSİ DIŞINDA ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLMEYECEK’

ODTÜ’nün açıklamasında, “KYK’nın yaptıracağı yeni yurdun sadece üniversitemiz öğrencilerinin barınma ihtiyacına yönelik olacağı ve yurdun kapasitesinin dolmaması halinde bile yurda ODTÜ öğrencisi dışında öğrenci yerleştirilmeyeceği protokolde yer almaktadır. Yurda öğrencilerin kabulü ise, mevcut uygulamada olduğu gibi öğrencilerimizin tercihleri doğrultusunda olacaktır” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, yaşanılan süreçten kurumun ve öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi için bugünkü gelişmelere sağduyuyla yaklaşan üniversite mensuplarına ve öğrencilere teşekkür edildi.

ODTÜ arazisi içine Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YKYK) yurdu yapılmasına karşı süren eyleme bugün polis müdahale etmişti. Üniversite yerleşkesine giren güvenlik güçleri, öğrenci ve akademisyenlerin de aralarında olduğu gruba biber gazıyla müdahalede bulunmuştu.

Sosyal medyada ODTÜ’de Yaşanan Ağaç Kesimiyle İlgili Tepkiler…

 

Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, ODTÜ’de ağaçların kesilmesine tepki gösterdi. Ağaçların kesilme anına dair bir video paylaşan Özoğuz, ” ODTÜ’den ne isteniyor anlamıyorum ki kıran mı girdi bütün Ankara’ya?” ifadelerini kullandı. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 40 dönümlük kavaklık alanına yapılmak istenen ve “Truva atı” olarak nitelendirilen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı ODTÜ’lü öğrenciler Kavaklık İnisiyatif adıyla 55 gündür nöbetteydi. Bugün, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Twitter hesabından yaptığı açıklamayla polisin ODTÜ’ye girdiğini duyurdu. Polisin öğrencilere müdahalesinin ardından ağaçların kesimine başlandı. 

Gökhan Özoğuz, Twitter hesabından yayımladığı mesajda şunları söyledi: 

“Yahu arkadaş Neden kesiyorsunuz o güzelim 3 tane kalmış ağacı???
başka yer mi yok? İzin yok ruhsat yok bu nasıl kontrolsüzlüktür? Bak arkada bir beton cehennemi varr , Odtü den ne isteniyor anlamıyorumki kıran mı girdi bütün Ankaraya? #Odtü”

 

 

 

AJANSLAR