Paris’in simgesi Notre-Dame Katedrali’nde büyük yangın

Paris’in simgesi Notre-Dame Katedrali’nde büyük yangın

Fransa’nın başkenti Paris’te Notre Dame Katedrali’nde büyük bir yangın çıktı. Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali’nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı bildirildi. Yangının nedeni ise bilinmiyor.

––––––––––––––––––––––––––––– 15. 04. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

ransa’nın başkenti Paris’te bulunan Paris Notre Dame Katedrali’nde yangın çıktı. Yangının kesin nedeni henüz bilinmezken kentin simgesi olan katedralden yoğun duman çıktığı belirtiliyor. Paris itfaiyesi, yangının binanın içinde devam eden yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceğini belirtti.  Tarihi katedralin üzerinde siyah dumanların yükseldiği görülüyor. 850 yıllık katedralin en yüksek kulesi yangının etkisiyle yıkıldı.

Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışma başlattı. İtfaiye ekiplerinin katedraldeki yangına müdahalesi sürerken, bölgedekilere güvenlik bariyerlerini geçmemeleri uyarısında bulundu.

 

Katedralde geçen yıl tadilat çalışmaları başlamış ve yapının etrafı tahta inşaat iskeleleriyle çevrilmişti. Yangından etkilenenlerin olup olmadığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

 

‘KULESİ ÇÖKTÜ’

Yangın nedeniyle kadetralin kulesinin yıkıldığı belirtildi. 850 yıllık katedralin en yüksek kulesi yangının etkisiyle yıkıldı.

 

Kulenin çökme anı kameralara böyle yansıdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 19 Kasım’da ekonomik gerekçeler ile başlayan ve bu hafta sonu 22’ncisi düzenlenen Sarı Yelekler eylemlerinde, protestocuların beklentilerine yönelik “ilk somut önlemleri” yapacağı basın toplantısını yangın nedeniyle iptal etti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada söz konusu toplantının ileri bir tarihe alındığı belirtildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde tarihi katedralin üzerinde siyah dumanların yükseldiği görülüyor.

Geçtiğimiz yıl Fransız Katolik Kilisesi, parçalanmaya başladığı gerekçesiyle Gotik mimarisiyle ünlü katedral için kaynak oluşturulması çağrısında bulunmuştu.

Paris’in en ünlü tarihi eserlerinden Notre Dame Katedrali, her yıl yaklaşık 13 milyon turisti ağırlıyor.