Pasifik Okyanusu’nu yüzerek geçmeyi deneyen yüzücü: “Plastikten geçilmiyor!”

Okyanusların plastik çöplüğüne dönmesi sonucu doğal hayatın can çekişmesine dikkat çekmek için Japonya’dan ABD’ye yüzen profesyonel yüzücü Benoit ‘Ben’ Lecomte, her üç dakikada bir plastik parçasına rastladığını belirtti.

–––––––––––––––––––––––––––––––12.12.2018 ––––––––––––––––––––––––––––––

kyanusların plastik çöplüğüne dönmesi sonucu doğal hayatın yok oluşuna dikkat çekmek için Japonya’dan ABD’ye yüzen profesyonel yüzücü Benoit Lecomte, ‘her üç dakikada bir plastik parçasına rastladığını’ belirtti.

Fransız yüzücü Benoit Lecomte, Pasifik Okyanusu’nu uçtan uca yüzen ilk insan olmayı ve plastik atıkların okyanuslar üzerinde yarattığı yıkım hakkında bilinçlilik yaratmayı denedi.

1998’de Atlantik Okyanusu’nu yüzerek geçmiş olan Lecomte, ‘Pasifik’in plastik çöpten geçilmediğini’ açıkladı. Yüzücü, Pasifik’i yaklaşık 9 bin km yüzerek geçme rekoru kırma hedefini kasım sonunda hava koşullarının çok ağırlaşması nedeniyle bıraktı.

Yine de 5 Haziran’da Japonya’dan sulara açılmasından yaklaşık 6 ay sonra, pazartesi günü Hawaii’ye çıktı. Tabii kendisini destekleyen ve yolculuğunu belgeleyen ‘Discoverer’ isimli yatın biliminsanlarının da bulunduğu mürettebatı eşliğinde…

‘EVİMİZDE KULLANDIĞIMIZ NESNELER’

San Francisco’ya ulaşma hedefinden vazgeçmeyen 51 yaşındaki yüzücü, CNN’e şunları söyledi: “Bazen etrafımızda balinalarla yüzüyorduk, ardından bam, 10 dakika sonra suda yüzen kocaman bir plastik parçasıyla burun buruna geliyorduk. Bunların çoğu hepimizin evde kullandığı nesneler. Bunları deniz yaşamının içinde görmek çok rahatsızlık verici.”

‘SUYA ATILAN AĞA 30 DAKİKADA 100 PLASTİK PARÇASI DOLUYOR’

Yolculuğu sırasında her üç dakikada bir plastik parçasına rastladığı zamanlar olduğunu aktaran Lecomte, kendisini destekleyen ekibin suya ağ attığı her sefer, yarım saat içinde 100 plastik parçasının ağda toplandığını kaydetti.

‘HEMEN ŞİMDİ HAREKETE GEÇMELİYİZ’

Aynı zamanda bir danışmanlık şirketinin sürdürülebilirlik hizmetler bölümünde müdür yardımcılığı yapan Lecomte, “Okyanus tehlikede, bu gidişatı tersine çevirmek için şimdi hemen bir şeyler yapmazsak, birkaç yıl sonra kurtarılması çok daha zorlaşacak” uyarısı yaptı.

FUKİŞİMA’DAN KALAN RADYASYON DA VAR

Okyanustaki plastik kirliliğine dair bilinçlendirmenin bitmeyen bir görev olduğunu belirten yüzücü, “İnsanlara alışkanlıklarını değiştirmek için esin kaynağı olma çabasına devam edeceğiz” dedi.

ÖNEMLİ BİR ARAŞTIRMACI EKİBİ EŞLİK EDİYOR

NASA ve Woods Hole Oşinografi Kurumu dahil 12 bilimsel kurumdan araştırmacılar, Lecomte’nin yolculuğu boyunca incelemeler yapıp örnekler topladı. İncelemelerin özellikle odaklandığı 8 alan arasında plastik kirlilik ve Fukuşima felaketinden kalan radyasyon da vardı. (Sputnik)