Pek çok il ve ilçede okullar tatil edildi

Türkiye genelinde yaşanan yoğun kar yağışının ardından bir çok ilden tatil haberleri gelmeye devam ediyor. Yaşanan kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle Erzurum, Yozgat, Nevşehir, Aksaray, Muş, Çanakkale’nin Yenice ilçesi, Niğde, Sivas, Bingöl, Karaman, Samsun’un Havza ve Vezirköprü ilçesi, Düzce, Bitlis, Tokat ve Konya’nın 19 ilçesinde eğitime 9 Ocak Çarşamba günü ara verildi.

––––––––––––––––––––––––––––– 08. 01. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

ürkiye’yi etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle bazı il ve ilçelerde okullar tatil edildi. . Yaşanan kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle Erzurum, Yozgat, Nevşehir, Aksaray, Muş, Çanakkale’nin Yenice ilçesi, Niğde, Sivas, Bingöl, Karaman, Samsun’un Havza ve Vezirköprü ilçesi, Düzce, Bitlis, Tokat ve Konya’nın 19 ilçesinde eğitime 9 Ocak Çarşamba günü ara verildi.

İşte Çarşamba günü eğitime ara verilen il ve ilçeler…

MUŞ

Muş Valiği, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde okulların Çarşamba günü tatil edildiğini duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde 09 ocak 2019 çarşamba günü eğitime 1 gün ara verilmiştir” denildi.

NİĞDE’DE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Niğde Valilği, Niğde Merkez, ilçe, köy ve kasabalarda 9 Ocak 2019 Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi. Niğde Valiliği’nden yapılan açıklama ise şöyle;

“Kar yağışının devam etmesi ve buzlanma beklentisi nedeniyle ilimiz Niğde Merkez, ilçe, köy ve kasabalarda 9 Ocak 2019 Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verilmiştir. Ayrıca, hamile ve engelli personelimiz de aynı gün idari izinli sayılacaktır.”

BİTLİS’TE OKULLAR YARIN TATİL

Bitlis’te etkisini artıran kar yağışı ve tipi nedeniyle ilk ve orta dereceli okulların yarın için tatil edildiği duyuruldu.

Bitlis Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yoğun kar yağışından dolayı Bitlis merkez ilçemizde her tür ve derecedeki resmi ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarının 09.01.2019 Çarşamba günü 1 gün süre ile eğitime ara verilmesine valiliğimizce karar verilmiştir” denildi.

SİVAS’TA OKULLAR YARIN TATİL

Sivas’ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle kent genelindeki ilk ve orta dereceli okullar, yarın için 1 gün süreyle tatil edildi.

Sivas Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Sivas Meteoroloji Müdürlüğünün hava tahmin raporlarında bildirilen meteorolojik veriler doğrultusunda çarşamba günü gün boyu aralıklarla kar yağışı, kuvvetli buzlanma don olayı ve şiddetli rüzgar beklendiğinden öğrencilerimizin sağlığı ve ulaşım güvenliği için; İlimiz merkez ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her tür ve derecedeki resmi- özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim merkezleri, özel eğitim kursları ile diğer kamu kurum kuruluşlarına ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarının, 09.01.2019 Çarşamba günü bir gün süre ile tatil edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevli personellerden hamile, engelli, diyaliz hastaları, kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan kamu görevlileri çarşamba günü bir gün süre ile idari izinli sayılacaklardır” denildi.

ADIYAMAN’DA 4 İLÇEDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Adıyaman’ın ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 311 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor. Kent merkezinde ise sağanak hayatı olumsuz etkiledi.

Adıyaman’a bağlı ilçelerde 20 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle 311 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor. Yoğun kar yağışının yaşandığı merkeze bağlı 33 köy, 32 mezra, Besni’ye bağlı 3 köy, 2 mezra, Çelikhan’a bağlı 20 köy, 31 mezra, Gerger’e bağlı 36 köy, 70 mezra, Gölbaşı’na bağlı 7 köy, 7 mezra, Kahta’ya bağlı 6 köy, 13 mezra, Sincik’e bağlı 15 köy, 36 mezra olmak üzere toplam 120 köy ve 191 mezra yolu ulaşıma kapandı. Adıyaman İl Özel İdare ekipleri, 36 iş makinesiyle kapalı olan köy ve mezra yollarının açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Öte yandan Çelikhan, Gerger, Tut ve Sincik ilçelerinde devam eden yoğun kar ve tipi nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü eğitime 1 gün ara verildiğini duyurdu.

ŞEHİR MERKEZİNDE SAĞANAK

Kent merkezinde ise aralıksız devam eden ve etkisini artırarak sürdüren sağanak, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Ulaşımın aksadığı araçların güçlükle ilerlediği kentteki yollar, su birikintileri nedeniyle göle döndü. Sağanak nedeniyle bazı semtlerde yağmur suyu, giriş katlardaki ev ve işyerlerine doldu. Su baskınıyla işyerlerindeki eşyalar zarar görürken, belediye ekipleri tahliye çalışması yaptı. Adıyaman Belediyesi, AFAD ve İtfaiye Müdürlüğü ekipleri kentte yaşanabilecek su baskınlarına karşı vatandaşları uyarırken acil durumda yardım hatlarını aramalarını istediler.

TOKAT’TA EĞİTİM VE ULAŞIMA KAR ENGELİ

Tokat’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle yarın il genelinde eğitime 1 gün ara verildi.

Tokat’ta il genelinde 2 gündür etkili olan kar yağışı, öğleden sonra kent merkezinde de etkisini artırdı. Yoğun kar yağışı nedeniyle ilk, orta ve lise dereceli okullar yarın 1 gün süreyle tatil edildi. Kar yağışıyla birlikte kent merkezi beyaza bürünürken, çocuklar ve öğrenciler park ve okul bahçelerinde kar topu oynayarak karın keyfini çıkardı. Bazı araç sürücüleri ise Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde zor anlar yaşadı. Tokat-Sivas karayolunda ulaşım aksadı. Sivas’a gidiş yönünde Geyras mevkiinde Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Müdürlüğü ekipleri TIR’ların geçişine izin vermedi.

BİNGÖL’DE OKULLAR YARIN DA TATİL

Bingöl’de yoğun kar yağışının devam etmesi nedeniyle merkez ve ilçelerdeki okullarda yarın için de eğitime ara verildi.

Bingöl Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ve tüm ilçelerde eğitime 9 Ocak 2019 Çarşamba günü bir gün süre ile ara verilmiştir. Kamudaki engelli ve hamile çalışanlar da idari izinli sayılacaklardır” denildi.

SAMSUN’DA EĞİTİME ‘KAR’ MOLASI

Samsun’da kar yağışı nedeniyle Vezirköprü ve Havza ilçelerinde yarın eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verildiği açıklandı.

Samsun Valiliği tarafından alınan kararla Vezirköprü ve Havza ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitim ve öğretime tüm okullarda yarın bir gün süreyle ara verildi. Ayrıca bu ilçelerde yarın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de idari izinli sayılacağı açıklandı.

AKSARAY VE KARAMAN’DA İL GENELİNDE, KONYA’DA 19 İLÇEDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Aksaray ve Karaman’da il genelinde, Konya’da ise 19 ilçede yoğun kar yağışı nedeniyle yarın için eğitime bir gün ara verildi.

Kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği Aksaray ve Karaman’da yarın için eğitime bir gün ara verildi. Her iki kentte, hamile ve engelli kamu görevlisinin de idari izinli olacağı belirtildi.

Konya’da ise Altınekin, Akören, Akşehir, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Emirgazi, Ereğli, Hadim, Hüyük, Güneysınır, Kadınhanı, Karapınar, Ilgın, Sarayönü, Tuzlukçu ve Yunak ilçelerinde yarın okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi.

TATVAN’DA OKULLAR YARIN TATİL

Bitlis’in Tatvan ilçesinde etkisini arttıran yoğun kar yağışı nedeniyle, ilk ve orta dereceli okulların yarın için tatil edildiği duyuruldu.

Tatvan ilçesinde etkisini arttıran yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları hayatI olumsuz yönde etkilerken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ilçede bulunan her tür ve derecedeki resmi ve özel, örgün ve yaygın kurumlarının yarın için bir gün süreyle eğitime ara verildiği belirtildi.

YOZGAT VE NEVŞEHİR’DE OKULLARA ‘KAR’ TATİLİ

Yozgat ve Nevşehir’de, yoğun kar nedeniyle okullar yarın tatil edildi. hamile ve engelli personele de bir gün idari izin verildi.

Yozgat’ta gün boyu etkili olan kar sonrası Vali Kadir Çakır, yazılı bir açıklama yaptı. Vali Çakır, “Yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle Çarşamba günü, ilimiz genelindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm özel ve resmi eğitim kurumlarında 1 gün süre ile eğitime ara verilmiştir. Ayrıca, hamile ve engelli kamu personelleri de aynı tarihte bir gün idari izinli sayılacaktır” dedi.

NEVŞEHİR’DE DE TATİL

Nevşehir Valiliği de yarın kar nedeniyle eğitime ara verildiğini duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, son meteorolojik verilere göre kar yağışının devam edeceği belirtilerek, “Aşırı buzlanma oluşabileceği nedeniyle Çarşamba günü il genelinde eğitim ve öğretime 1 gün ara verilmiştir. Ayrıca hamile ve engelli personel bir gün idari izinli sayılacaktır. Trafiğe çıkacak vatandaşlarımızın kış şartlarının gerektirdiği tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir” denildi.

AMASYA’DA EĞİTİME ‘KAR’ ENGELİ

Amasya’da, kar yağışı nedeniyle il genelinde okullar yarın tatil edilirken, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engeli ve hamile personel de idari izinli sayılacak.

Amasya’da dün gece saatlerinde başlayan ve gün boyu etkili olan kar nedeniyle yarın tüm okullarda eğitime bir gün ara verildi. Amasya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, gece saatlerinde sıcaklığın eksi 10 dereceye kadar düşmesinin beklendiği, buzlanma ve don görüleceği, bu durumun ulaşımı olumsuz yönde etkileyeceği bildirildi. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engeli ve hamile personelin de idari izinli sayılacağı ifade edildi

KAHRAMANMARAŞ’TA 7 İLÇEDE OKULLAR 1 GÜN TATİL EDİLDİ

Kahramanmaraş’ta kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. TIR’ların kayması nedeniyle Kahramanmaraş-Kayseri yolu ulaşıma kapanırken 7 ilçede okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Dün gece başlayan ve bugün de devam eden kar yağışı Kahramanmaraş’ta hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı özellikle kuzey ilçeler ve şehrin yüksek kesimlerinde etkili olurken, ulaşımda da aksamalar meydana geldi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile karayollarına bağlı ekiplerin yolları açmak için aralıksız kürüme ve tuzlama çalışması yapıyor.

Kahramanmaraş-Kayseri yolunda TIR’ların kayması sonucu Kayseri yönüne gidiş trafiğe kapanırken, yolda kalan sürücüler TIR’ı iterek yolu açmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Yolun Kahramanmaraş yönünde ve Elbistan-Göksun Karayolu’nda ise ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor.

7 İLÇEDE OKULLAR TATİL

Jandarma ve polisin yollardaki kontrolleri devam ederken kar nedeniyle Kahramanmaraş’ın 7 ilçesinde okullar da tatil edildi. Elbistan, Afşin, Ekinözü, Göksun, Nurhak, Çağlayancerit ve Andırın ilçelerinde Yeşilova ve Kastal mahallelerindeki orta okullar hariç yarın 1 gün süreyle eğitime ara verilirken, engelli ve hamile kamu çalışanları da bir gün idari izinli sayılacak.

HEYELANLAR YAŞANDI

Öte yandan kar ve yağmur nedeniyle Nurhak ilçesinin Pınarbaşı Umutlu bölgesinde, Ekinözü ilçesinin Alişar bölgesinde, merkez Onikşubat ilçesinin de Hacınınoğlu bölgesinde toprak kayması ve heyelanlar yaşandı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri toprakları temizlemek için çalışma başlattı.

DENİZLİ’NİN İKİ İLÇESİNDE, ‘BUZLANMA’ NEDENİYLE OKULLAR TATİL

Denizli’nin Acıpayam ve Çardak ilçesinde, aşırı buzlanma nedeniyle okullar yarın tatil edildi.

Acıpayam ilçesinde dün başlayan ve gece boyunca aralıklarla devam eden kar, bugün yerini soğuk havaya bıraktı. Hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle yollar buz tuttu. Bu nedenle Acıpayam ve Çardak ilçesindeki okullar yarın tatil edildi.

KAYSERİ’DE EĞİTİME KAR ENGELİ

Kayseri’de etkili olan kar nedeniyle okullar yarın da tatil edildi. Sabah saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren kar nedeniyle bugün öğleden sonra eğitime ara verilen kentte, yarın da okulların tatil edildiği açıklandı. Engelli ve hamile personelin de 1 gün idari izinli sayılacağı belirtildi.

ERZURUM’DA KAR VE TİPİ HAYATI FELÇ ETTİ, OKULLAR TATİL EDİLDİ

Erzurum’da etkili olan kar ve tipi, kentin bazı noktalarında hayatı olumsuz etkiledi, okullar yarın tatil edildi. Palandöken Kayak Merkezi’nde görüş mesafesi 1 metreye kadar düştü. Kayak merkezindeki otellere araçlar çıkamayınca yürüyerek gitmek isteyen yerli ve yabancı turistler ise tipinin içinde kayboldu.

Erzurum’da saat 17.30 sıralarında başlayan kuvvetli rüzgar etkisini artırırken, Palandöken Kayak Merkezi’nin zirvesinde rüzgarın hızı ise saatte 70 kilometreye kadar çıktı. Kayak merkezinde ve kentin bazı bölgelerinde tipiye dönüşen yağış ve fırtına görüş mesafesi düştü, vatandaşlar ayakta durmakta güçlük çekti. Sürücüler buzlanma nedeniyle zor anlar yaşarken, kent merkezine inen yerli ve yabancı turistler ise otellerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Zaman zaman tipinin içinde kaybolan turistler yürümekte güçlük çekerken, yanlarında çocukları olan bazı turistler ise yakın yerlerdeki yerleşim alanlarına sığındı.

METEOROLOJİ UYARMIŞTI

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü’nden yapılan uyarıda, bugün saat 17.00 sıralarında başlayacak kar yağışının çarşamba günü saat 12.00’a kadar Erzurum kent merkezi başta olmak üzere Çat, Aşkale, Tekman, Hınıs, Karaçoban, Karayazı ve Pasinler ilçeleri ile Erzincan il genelinde etkili olması beklendiği belirtildi. Yer yer yoğun kar yağışı beklendiğini tahmin edildiği açıklamada, meteorolojik uyarı doğrultusunda meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalmalar, tipi, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması istendi. Meteoroloji, özellikle karayolu geçitlerinde sürücülerin tedbirli ve dikkatli olmaları uyarısında da bulundu.

YARIN GÜNÜ TATİL

Öte Yandan Erzurum Valiliği, olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelindeki tüm okul öncesi, ilköğretim okulları, liseler ve özel eğitim ve öğretim kurumlarında yarın tatil edildiğini duyurdu. Valilik ayrıca kurum ve kuruluşlarda çalışan engelli personel ile hamilelerin de idari izinli sayılacağını bildirdi.

ERZURUM-BAYBURT YOLU KAPANDI

Erzurum-Bayburt yolunun Kop Dağı mevkii ise ulaşıma kapandı. Yaklaşık 2 saattir dağda mahsur kaldıklarını söyleyen TIR şoförü Ergün Kaya, “Erzurum’un Horasan ilçesinden arpa yükleyip Trabzon’a götürüyorduk. Ani bastıran kar fırtınası nedeniyle göz gözü görmez oldu. Bu nedenle bekleyince yol trafiğe kapandı. Şu anda 25’e yakın araç burada kurtarılmayı bekliyoruz” dedi. (DHA)