Restorasyonun 6 ayda biteceğinin söylendiği Moda İskelesi’ndeki çalışmalar, 4 yıldır sürüyor

Restorasyon çalışmalarının altı ayda biteceğinin söylendiği Moda İskelesi’ndeki çalışmalar 4 yıldır sürüyor. İskelenin nasıl kullanacağı hakkındaki belirsizlik devam ediyor.

––––––––––––––––––––––––––––– 14. 02. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

estorasyon çalışmalarının altı ayda biteceği söylendiği Moda İskelesi’ndeki çalışmalar 4 yıldır sürüyor. İskelenin nasıl kullanacağı ise belirsizliğini koruyor. “Moda İskelesi’ndeki restorasyon çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin denetiminde devam ediyor. Hatalı restorasyonla gündeme gelen iskeledeki çalışmaların 3 ay sonra bitirilmesi planlanıyor.” Bu bilginin paylaşılmasının üzerinden tam 19 ay geçti. Yetkililerin 6 ayda biteceğini söylediği Moda İskelesi’nin restorasyonu hala devam ediyor.

Gazete Kadıköy’den Erhan Demirtaş’ın haberine göre Kadıköy Kent Konseyi ve TMMOB Mimarlar Odası Kadıköy Şube Başkanı Saltuk Yüceer, koruma kuruluna yazı yazdıklarını ve iskelede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi istediklerini aktardı.

Kadıköylülerin iskelenin ulaşım için kullanmasını istediklerini söyleyen Yüceer, “Kâr yapmadığı için deniz ulaşımını durduran bir yönetimle karşı karşıyayız. Ulaşım temel bir hak ve bundan kar etme anlayışı doğru değil. İskele geçmişte kafe olarak kullanılmıştı ama biz bunun tekrar etmesini istemiyoruz.” dedi.

Yaklaşık bir yıl iskelede hizmet veren kafenin tabelası yapılan itirazlar sonucu indirilmişti. Moda İskelesi’nde eylem yapan Kadıköylüler ise, Moda İskelesi’nin deniz ulaşımına açılması ya da kamunun kullanımına uygun bir hale getirilmesini istemişti.

 

Haberin tamamı için tıklayın