Sait Faik’in hikâyesi beyaz perdede

Sait Faik’in hikâyesi beyaz perdede

Türk Edebiyatı’nın ‘Sorumlu Avaresi’ olarak da bilinen usta yazar Sait Faik’in yaşamı filme konu oldu. Yazarın öyküleri üzerinden yaşamının anlatıldığı canlandırma belgesel “Benden Hikâyesi” 5 Nisan’da vizyona giriyor.

––––––––––––––––––––––––––––– 30. 03. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

ürk Edebiyatı’nın ‘Sorumlu Avaresi’ olarak da bilinen usta yazar Sait Faik’in yaşamı filme konu oldu. Yazarın öyküleri üzerinden yaşamının anlatıldığı canlandırma belgesel “Benden Hikâyesi” 5 Nisan’da vizyona giriyor. Yönetmenliğini Onur Barış’ın üstlendiği film, adını Sait Faik Abasıyanık’ın meşhur son kuşlar öyküsünün son satırlarından alıyor. Usta yazarı genç oyuncu Mert Er canlandırırken seslendirme Özgür Özdural’a ait.

sait faik

Filmde yazarı hasta yatağında son görenlerden, yakın zamanda kaybettiğimiz fotoğrafçı Ara Güler’in anılarına da yer veriliyor. Benden Hikâyesi’nde Sait Faik’in “dünyanın kitaba para veren ilk bakkalı” dediği Burgazada’daki bakkalı Orhan Tuncer de hatıralarını paylaşıyor.

 

Benden Hikayesi Fragman

 

“Benden Hikayesi”, Türk edebiyatının usta kalemi Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamı ve duygu dünyasını konu ediyor. Filmde, Adapazarı’nda doğan ve ömrünü bir adada geçiren Sait Faik’in hayat hikayesi, kendi ağzından anlatılıyor. Sait Faik’in lise döneminde yazdığı “İpek Mendil” ile başlayan yazarlık serüvenine odaklanılan belgeselde, yazarın birçok öyküsüne de yer veriliyor. Usta yazarı Mert Er’in canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda Onur Barış oturuyor.