Sakarya Zaferi’nin az bilinen fotoğrafları; Çoğunu ilk kez göreceksiniz

Genelkurmay Başkanlığı tarafından Türk ordusunun çelikten bir kale halinde düşmanın karşısına çıktığı ve yoğun çatışmaların yaşandığı Sakarya Meydan Muharebesi’ne ilişkin, arşivlerindeki az bilinen fotoğraflar paylaşıldı. Aralarında Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu fotoğraflarda Sakarya Meydan Muharebesi pek çok yönüyle göz önüne seriliyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Sakarya Meydan Muharebesinin yıl dönümü dolayısıyla bir klip yayınladı

––––––––––––––––––––––––––––––– 13. 9. 2018 –––––––––––––––––––––––––––––––

enelkurmay Başkanlığı tarafından Türk ordusunun çelikten bir kale halinde düşmanın karşısına çıktığı ve yoğun çatışmaların yaşandığı Sakarya Meydan Muharebesi’ne ilişkin, arşivlerindeki az bilinen fotoğraflar Anadolu Ajansı ile paylaşıldı. “Hattın değil sathın müdafaa edildiği” Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlandırılmasının 97’nci yılında, tarihi zafere ilişkin Genelkurmay Başkanlığı arşivlerindeki az bilinen fotoğraflar gün yüzüne çıkarıldı.

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Sakarya Meydan Muharebesinin yıl dönümü dolayısıyla bir klip yayınladı.TSK’nın sosyal medya hesaplarında yayınlanan klipte, “Sakarya Meydan Muharebesi (23 Ağustos – 13 Eylül 1921) Şehit ve Gazilerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz” denildi.

Klipte, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün `Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz.” sözüne yer verildi.

Yoğun çatışmaların yaşandığı Sakarya Meydan Muharebesi sonucunda büyük zafere ulaşan Türk ordusunun Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı başarı bakın nasıl fotoğraflanmış…

Zaferin 97’inci yılı!

Kaynak:, DHA