Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağı duyurulmuştu; meslek odaları ve çevrecilerden tepki: Projeden vazgeçin

 

Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağı duyurulmuştu; meslek odaları ve çevrecilerden tepki: Projeden vazgeçin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Burdur’da doğal güzelliğiyle ve kum yapısıyla öne çıkan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağının duyurmasının ardından başta meslek örgütleri ve çevreciler olmakla birlikte pek çok kesimden karara tepki geldi. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Yard. Doç. Dr Erol Kesic, “Salda bir nevi laboratuvar. O beyazlıklar çok hassas. Ayakla bile basılmamalı. Projeden vazgeçin” dedi.

––––––––––––––––––––––––––––– 03 02. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

urdur’da doğal güzelliğiyle ve kum yapısıyla öne çıkan Salda Gölü’ne “millet bahçesi” yapılacağı duyuruldu. Çevre Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ve içerisinde otopark, mescit, tuvalet, bungalov, kafe gibi yapıların bulunduğu projeye tepki büyük. Bölgede bilimsel çalışmalar yapmış olan Akademisyen Erol Kesici, “Salda’daki beyazlıkların üzerine ayakkabıyla bile basılmamalı. O beyaz kum canlı bir yapı” diye konuştu. Kesici yetkililere “Projeden vazgeçin” çağrısında da bulundu.

Birgün’den Demet Sargın’ın haberine göre, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan ve kartpostallık görüntüye sahip olan Salda Gölü’ndeki millet bahçesi projesine ilişkin konuşan Bakan Kurum söz konusu alanın “koruma altına” alınarak millet bahçesine dönüştürüleceğini söyledi. Bölgeye otopark, festival alanı, tuvalet, mescit, kafeterya, gibi yapıların inşa edileceğini dile getiren Kurum, şöyle devam etti:

“Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız.”

“Salda’yı uzaktan sevsinler”

Yard. Doç. Dr Erol Kesici, “Salda’yı uzaktan sevsinler” dedi. Göl kıyısındaki beyaz yapının Mars’ın toprağıyla benzerlikler oluşturduğunu söyleyen Kesici sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mars’ı anlamak için burası eşsiz bir örnek”

“Mars’ı anlamak için burası eşsiz bir örnek. Bir nevi doğal laboratuvar. Söz konusu proje bölgede ekosistemi tamamen yok eder. Sırf moda oldu diye burayı millet bahçesi yapmasınlar. Sonra çok pişman olacaklar.”

“Uzaktan sevsinler”

Bölgede devlet desteğiyle biyoçeşitliliği araştırma çalışmaları yaptığını da ifade eden Kesici, geçen yaz göl kenarında söz konusu olan ve iptal ettirilen festivale de değindi. Yaşam savunucularının ve bilim insanlarının tepki gösterdiği festivalin bölgenin ‘koruma alanı’ olması sebebiyle iptal edildiğini söyleyen Kesici, aynı sebeplerle bu projenin de yapılamayacağını ifade etti. Kesici sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Pamukkale nasıl enderse Salda da ender. Aynı titizlikle korumalıyız. Salda’daki beyazlıkların üzerine ayakla bile basılmamalı. O canlı bir yapı. Biyomineralizayon diyoruz. Yani canlı. Zaten HES ve göletlerle gölün beslenmesini engellediler, kirliliğini artırdılar. Daha fazla yok etmeye çalışmasınlar. 30 yıldır orayla ilgili çalışmalar yaptık, araştırmalar yazdık. Bu haberi duyunca çok üzüldüm. Umarım koruma alanı dışına yaparlar. Salda çok hassas. Gölü uzaktan sevsinler…”

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e konuşan Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Salda Gölü’nün korunması gereken bir alan olduğunu belirterek, Millet Bahçesi yapıldığında bunun pek mümkün olamayacağını söyledi. Oruçkaptan, “Anladığım kadarıyla bakanlıkların turizm hedefli projeleri var. Bunu da Millet Bahçesi adı altında değerlendirmek istiyorlar. Millet Bahçesi’nin kriterleri ortada yok. Piyasası yok yönetmeliği yok. Millet Bahçesi’nde ne olacak ne olmayacak belli olmadığı için Millet Bahçesi ilan edilen birçok yer aslında kent parkı, bahçe değil. Bahçe özellikleri çok farklı bir şey. Oda olarak bir çalıştay yaptık. Nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklama yaptık. Bahçe özelliği taşıması lazım, çok fazla yeşil alan olmalı. Salda Gölü bir tabiat parkı” diye konuştu.

Oruçkaptan Millet Bahçeleri’ni TOKİ’nin yaptığına değinerek şöyle devam etti:

“TOKİ Türkiye’de inşaat sektörünün kalitesiz ve betona dönmesinin en büyük sebeplerinden birisi. Millet Bahçesi ilan edilen yerlerin daha sonra neye dönüştürüleceğini de çok bilmiyoruz. Bu kararı doğru bulmuyoruz. Dünyada nadir görülen bir yer olan Salda Gölü korunmaya alınmalı. Çevresinde çok özel bir bitki dokusu var. Şu anki haliyle bile çok yoğun kullanımlı. Millet Bahçesi olamaz. Uygulamaya konulursa yasal yoldan tepkimizi koyarız.”

'Türkiye'nin Maldivleri' Salda Gölü Millet Bahçesi Oluyor: Otopark, Kafe, Bisiklet Yolu İnşa Edilecek

‘Doğa harikası ve korunması gereken bir alan’

Çevre Mühendisleri Odası 2. Başkanı Zeyneti Bayrı Ünal, “Salda Gölü özellikli ve doğal olarak korunması geren bir alan. Şimdiki haliyle son derece temiz kalmış bir göl. Doğal peyzajı eşsiz bir alana insan eliyle Millet Bahçesi adı altında dokunulması hiç anlamlı değil. Kent merkezine olan mesafesini dikkate aldığımızda kent parkı olabilecek bir alan değil. Doğal tabiat alanıdır. Bu haliyle kalması ve korunması son derece önemli. Kent nüfusunun ulaşımı açısından uzun mesafede olan bir alan, buraya değil park yapmak, olduğu gibi doğa harikası ve korunması gereken bir alan” diye konuştu.

‘Yasal olarak da mümkün değil’

Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun, “Son derece yanlış. Doğal halinin koruması gereken bir alandan bahsediyoruz. Herhangi bir kent bahçesi değil burası. Doğal güzelliğiyle öne çıkmış bir bölgeden bahsediyoruz. Dolayısıyla buranın Millet Bahçesi gibi bir düzenlemeye tabi olması buranın kentsel bir alan gibi görülüyor olduğunu gösterir. Zaten böylesi bir şey yapılabilmesi için oranın statüsünün değiştirilmesi gerekir. Yani yasal olarak da mümkün değil. Yasal olarak koruma kararları olan bir alanda park düzenlemesi kesinlikle yapılamaz. Park düzenlemesi demek oranın doğal dokusuna dokunulacağını gösterir. Kesinlikle doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tıklayın: Salda Gölü çevresi Millet Bahçesi yapılacak