Sarı Yelekliler siyasete giriyor

Fransa’da Sarı Yelekler hareketi, Mayıs ayında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılacağını duyurdu. Yapılan anketlere göre, Sarı Yelekler’in AP seçimlerinde oyların yüzde 13’ünü alması bekleniyor.

––––––––––––––––––––––––––––– 24. 01. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

ransa’da iktidar karşıtı gösterilerini sürdüren “Sarı Yelekliler”, mayıs ayında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak için harekete geçti. “Sarı Yelekliler”i temsil eden bir grup tarafından basına yapılan yazılı açıklamada, “Halk hareketi, vatandaşların öfkesinin, yine halkın beklentilerini karşılayabilmek için siyasi bir projeye dönüştürülmesi ihtiyacını ortaya koyuyor.” ifadesi kullanıldı.

Sarı Yelekliler’in AP seçimlerinde yüzde 13 oranında oy alması bekleniyor

23-26 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için belirlediği adayların olduğu bir listeyi görücüye çıkaran Sarı Yelek hareketi, seçime oldukça iddialı giriyor. Son anketlere göre, hareketin AP seçimlerinde kullanılacak oyların yüzde 13’ünü alacağı tahmin ediliyor.

Seçimlere girecek grubun liderlerinden 31 yaşındaki hemşire Ingrid Levavasseur, liste başı olarak yarışacak.

Üçüncü büyük siyasi güç olacak

Sarı Yeleklileri temsil eden bir grup tarafından basına yapılan yazılı açıklamada, “Halk hareketi, vatandaşların öfkesinin, yine halkın beklentilerini karşılayabilmek için siyasi bir projeye dönüştürülmesi ihtiyacını ortaya koyuyor” ifadesi kullanıldı

Mazot fiyatlarındaki artışa karşı çıkmak için kasım ayında başlayan eylemler, daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ekonomi politikalarına yönelik ülke çapında geniş çaplı protesto eylemlerine dönüşmüştü. “Sarı yelekliler”in, son anketlere göre, AP seçimlerinde oyların yüzde 13’ünü alması bekleniyor.

Son anketler, Macron’un iktidar partisinin mayıs ayındaki seçimlerde yüzde 22,5, aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisinin ise yüzde 17,5 oranında oy alacağını ortaya koyuyor.