Sokak Bizim Derneği’nin “Kaldırım nerede?” kampanyası geri dönüyor

Sokak Bizim Derneği’nin, kaldırımlara ilişkin fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla 2013’te başlattığı ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası geri dönüyor! Dernek, ülke geneline hakim kaldırım temelli hak ihlallerine karşı yaya odaklı şehir talebini dile getiriyor ve tüm kentlilerle bu kez daha yüksek sesle soruyor: Kaldırım Nerede?

––––––––––––––––––––––––––– 16. 01 . 2018 –––––––––––––––––––––––––––––

ayalar için ayrılan kaldırımlar, ülkemizde ne yazık ki çoğu zaman asıl amacının dışında kullanılıyor. Ya bir araba, ya bir çöp konteynırı veya bir trafo tarafından işgal ediliyor. Yayalara da yolda yürümekten başka seçenek kalmıyor. Üstelik kaldırımlarımızın dar ve süreklilikten uzak olması yayaları daha da zorluyor. İşte kaldırımlardaki bu sorunlara karşı ses vermek için Sokak Bizim Derneği’nin 2013 yılında başlattığı “Kaldırım Nerede?” kampanyası yeni versiyonuyla geri dönüyor.

Kampanya süresince kentliler kaldırımda yürürken karşılaştıkları sorunları, üzerinde kaldırım standartlarına ilişkin bir cetvel bulunan “kaldırımölçer” bandı ile işaretlemiş daha sonra fotoğrafını çekerek #kaldırımnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşmışlardı.

 

“Kaldırım Nerede?” Yeni Versiyonuyla Geri Dönüyor!

Dernek, kampanyanın yeni versiyonunda paylaşılan sorunları toplu halde gösterecek, haritalayacak ve kategorize edecek bir ara yüz geliştirdi. kaldirimnerede.org adresindeki web sitesi şu şekilde çalışıyor:

 

Kentliler, kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların yine fotoğrafını çekecek, bu fotoğrafları detaylı konum bilgisini açarak #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşacaklar. Bu kez paylaşımlar hazırlanan yazılım sayesinde kaldirimnerede.org sitesindeki online haritaya işlenecek. Daha önceki kampanyada tespit ettiğimiz temel sorunları beş kategoride sınıflandırdık. Bu kategoriler; dar, yüksek veya bozuk durumdaki standart dışı kaldırımlar, motorlu araçların yasadışı park etmesi ile oluşan araç işgali, dükkanların kaldırıma taşması gibi geçici işgaller veya trafo, telefon, çöp kutusu gibi kalıcı işgaller ve kaldırımın hiç olmaması gibi temel sorunları tarif etmekte. Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konmuş olacak.

 

 

Kaldırım ihlalleri ve kaldırıma dair sorunlar Twitter’dan paylaşılıyor

Kentliler kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların fotoğrafını çekecek, bu fotoğrafları detaylı konum bilgisini açarak #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşacaklar.

Paylaşımlar kaldirimnerede.org sitesi aracılığıyla kategorilendirilerek haritaya işlenecek. Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konmuş olacak.

Sokak Bizim Derneği, paylaşımları haritalayarak sorunun mekânsal görünürlüğünü artırmayı ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Yerel aktörlere de bu hususta inisiyatif alma çağrısı yapıyor. Ocak 2018’de tüm kentlerden paylaşıma açık olarak başlayan ‘Kaldırım Nerede?’ bu ortak soruna karşı harekete geçmek isteyen herkesi bu interaktif sürece davet ediyor.

 

Kampanya hakkında detaylı bilgiyi kaldirimnerede.org sitesinden edinebilirsiniz.