Studio-X Istanbul’da yeni sergi: ”Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz ”

Studio-X Istanbul’da yeni sergi: ”Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz ”

Sanatçı Memed Erdener ve şair Cihat Duman , İstanbul’la yüz yüze konuştukları “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz” isimli ortak sergileriyle Studio-X Istanbul’da…

––––––––––––––––––––––––––––– 30. 03. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

tudio-X Istanbul, 29 Mart – 9 Mayıs 2019 tarihleri arasında sanatçı Memed Erdener ve şair Cihat Duman‘ın “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz” isimli İstanbul’la yüz yüze konuştukları ortak sergilerine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’un sekiz semtini gezdiler, fotoğraf çekmediler. Hafızalarında kalan imgelerle Cihat farklı edebi türlerde kısa yazılar yazdı; Memed ise bu imgeleri deneysel bir tipografi anlayışıyla dönüştürdü. Şair Cihat Duman ve namı diğer Extramücadele Memed Erdener’in ortak sergisi “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz”, eser üretmekten çok gezinen bir düşüncenin peşinde.

Coğrafyayı kelimeler ve çizgilerle anlamayı deneyen serginin şair sanatçısı Cihat Duman, “Burada arkasından konuşulması mümkün olmayan bir şehirle yüz yüze konuşmaya geldik.” diyor serginin giriş metninde. Haber metni, ninni, mektup gibi farklı ifade yollarının üretken malzemesiyle bizi kendi İstanbul fenomenine davet ediyor.

Burada arkasından konuşulması mümkün olmayan bir şehirle yüz yüze konuşmaya geldik. Algının ‘ân’ı, belleğin ise ‘imge’yi getirdiğini bildiğimizden fotoğraf çekmedik. Biz imgeyi seçiyoruz. İçimizden, hüzünlü, mırıldanarak dertleşiyoruz. Güzelliğinden bahsediyor, bir tebessüm-i elem armağan ediyoruz tarihine. İnsan, kent ve sanat arasındaki uçurumlar bizim kurduğumuz fani köprülerle kapanıyor.

Yağmur yağıyor üzerimize, saçlarımıza, omuzlarımıza; kaldırımlarda aksediyor silüetlerimiz. Kapılardan geçiyoruz bir hızla ve geçemiyoruz kapılardan başka bir hızla. Güneş gülüyor bize çatılardan azar azar. Önce delil topluyoruz, sonra karartıyoruz onları. Harfler yetmeyince çizgileri, çizgiler yetmeyince bedeni kullanıyoruz. Arkasından konuşulması mümkün olmayan şehri konuşuyoruz şehirlilerle, şehirde. Duvarlarda, mektup kağıtlarında, sütlaç gibi olan tatlının kaymaklı yüzeyinde ve diğer yüzeylerde. İçimizden konuşuyoruz, içinizden konuşmanız yankısız kalmasın diye.

Şair Cihat Duman ve sanatçı Memed Erdener tarafından İstanbul gezilerek oluşturulan fenomenler, “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz” başlığı altında Studio-X İstanbul’da idealarınıza sunuluyor.

“Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz” sergisi 29 Mart – 9 Mayıs 2019 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor…

ADRES

Meclis-i Mebusan Caddesi 35A
34427 İstanbul, Türkiye

0212 292 07 47