Tema Vakfı uyardı: Çevresinde 19 fay hattı var; Kirazlı’daki altın madeninde kullanılan siyanür olası bir depremde büyük risk barındırır

Tema Vakfı uyardı: Çevresinde 19 fay hattı var; Kirazlı’daki altın madeninde kullanılan siyanür olası bir depremde büyük risk barındırır

Kaz Dağları’nda bulunan Kirazlı’daki altın madeni çalışma alanının çevresinde 19 adet fay hattı bulunduğunu belirten Tema Vakfı, olası bir deprem sırasında kullanılan siyanürün büyük bir risk oluşturduğu yönünde uyarıda bulundu.

______________________________ 3. 10. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

az Dağları’nda bulunan Kirazlı’daki altın madeni çalışma alanının çevresinde 19 adet fay hattı bulunduğunu belirten Tema Vakfı, olası bir deprem sırasında kullanılan siyanürün büyük bir risk oluşturduğu yönünde uyarıda bulundu. Tema Vakfı,change.org üzerinden başlattığı imza kampanyasında, siyanürlü maden çalışmalarının durdurulmasını talep ediyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’ndan edinilen bilgiye göre son 30 yılda dünyada deprem nedeniyle 14 atık maden barajı kazası yaşandığını belirten Tema Vakfı, başlattığı imza kampanyasında, “Çanakkale Türkiye’nin en önemli fay hatlarından biri olan Kuzey Anadolu Fay hattının üzerinde, birinci derecede deprem bölgesinde yer alıyor. Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni” proje alanı çevresinde 19 fay bulunuyor. Bu faylardan Yenice-Gönen Fayı 1953’te 7,3 büyüklüğünde bir kırılma yaşamıştı. Deprem esnasında siyanürlü madencilik çalışmaları yaşam için büyük bir risk barındırıyor” dedi.

Tema Vakfı’nın change.org’da başlattığı ‘’Deprem Vahşi Madencilik Kazaları Riskini Artırıyor” kampanyasını şuradan imzalayabilirsiniz.