TMMOB: Hiçbir maden, doğadan ve insan hayatından daha değerli değildir

TMMOB: Hiçbir maden, doğadan ve insan hayatından daha değerli değildir

Çanakkale Kirazlı’da Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından 195 bin ağacın kesilmesinin ardından bölgede yaşayanlar su nöbetine başlamıştı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, su nöbetine ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Hiçbir maden, doğadan ve insan hayatından daha değerli değildir’ dedi.

–––––––––––––––––––––––––––––––––– 31. 7. 2019 ––––––––––––––––––––––––––––

MMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Çanakkale’de doğaya ve su havzalarına sahip çıkmak için sürdürülen “Su ve Vicdan Nöbeti”ni selamladıklarını belirtti. Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından doğa katliamının yapıldığı Çanakkale’de çevre gönüllüleri ve yöre halkı tarafından başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” sürüyor.TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TMMOB: Hiçbir maden, doğadan ve insan hayatından daha değerli değildir diyerek, doğaya ve su havzalarına sahip çıkmak için sürdürülen “Su ve Vicdan Nöbeti”ni selamladıklarını belirtti.

Nöbete ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Koramaz, şunları kaydetti:

”Hiçbir maden, doğadan ve insan hayatından daha değerli değildir”

Çanakkale’de doğaya ve su havzalarına sahip çıkmak için sürdürülen “Su ve Vicdan Nöbeti”ni selamlıyoruz.

Kaz dağlarının da içerisinde yer aldığı ekosistemin parçası olan Kirazlı Balaban Tepesinde bulunan altın madeni tüm bölge için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından işletilen maden havzası için ÇED raporunda öngörülenden çok daha fazla ağaç kesilmiş ve geniş bir orman arazisi ortadan kaldırılmıştır.

Madenden çıkartılan altının ayrıştırılmasında kullanılacak siyanür bölgenin doğası, canlı varlığı ve su kaynakları açısından risk durumundadır. Madenin bulunduğu tepe, Çanakkale’nin tek su kaynağı durumundaki Atikhisar Barajı havzasında yer almaktadır. Bu baraja herhangi biçimde siyanür bulaşması, insan sağlığı açısından öngörülemez sonuçlar doğurabilir.

Önceki yıllarda, yoğun yağmurlar nedeniyle farklı madenlere ait siyanür havuzlarında yaşanan çökme ve taşkınların yarattığı çevre felaketleri hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktadır. Hiçbir maden, doğadan ve insan hayatından daha değerli değildir.

TMMOB örgütlülüğü olarak, yöre halkı ve çevre örgütlerinin birlikte yürüttüğü “Su ve Vicdan Nöbeti”nin yanındayız. Doğamızın katledilmesine, madenlerimizin yağmalanmasına, doğal hayatın ve insan yaşamının hiçe sayılmasına asla izin vermeyeceğiz.