753b6e9d0a954c8aa9161a064e01859e-%d0%bf%d0%be%d1%85%d0%be%d0%b4

Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası

Türkiye, sahip olduğu doğal güzellikleriyle, doğa yürüyüşleri ve keşifler için oldukça zengin bir ülke. Son dönemlerde popülaritesi daha da artan trekking sayesinde, bilinen rotaların yanı sıra pek çok yeni alan da keşfediliyor. Bu sayede günübirlik ya da kamplı olarak doğaya kaçacak daha fazla yer listeye alınıyor.

–––––––––––––––––––––––––––––––––   18.10.2016   –––––––––––––––––––––––––––––––––

oğun hayat temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve doğada nefes almak isteyenler için pek çok alternatif bulunuyor. Yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin tarihi dokunun doğayla bütünleştiği bazı bölgelerde yaptığı yürüyüşler oldukça popüler bir turizm aktivitesi olarak yaygınlaşıyor. Türkiye, bu konuda tarihsel geçmişi ve bazı bölgelerde korunan doğal yapısıyla biçilmiş kaftan. Çok bilinen bu trekking rotalarından bazılarını sizler için derledik.

Kaz Dağları

Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası

Türkiye'nin oksijen deposu alanlarından biri olan Kaz Dağları, tertemiz havasında trekking imkanı sunan yerlerden biri. Milli park olarak koruma altına alınan Kaz Dağları, özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görüyor. Sonsuz olanak sunan bölge, doğayla iç içe parkurlar çıkarıyor karşınıza. Neredeyse her noktası yürüyüş için oldukça ideal. Ayı Deresi'nde Sütüven Şelalesi'nde, Manastır Çayı'nda, Tozlu Yaylası'nda, Sarıkız Tepesi'nde ve Mıhlı Çayı'nda dilediğiniz kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Kısa yürüyüşler için de oldukça uygun bir lokasyon.

Kaçkarlar
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Uzun bir trekking düşünenler için oldukça ideal parkurların başında geliyor. Yürüyüş sırasında yeşilin onlarca tonunu görmeniz mümkün. İlk olarak Ambarlı Yaylası'nı gezintiye çıkabilirsiniz. Yaylada seri bir şekilde yürümeye pek fırsatınız olmayacak çünkü doğayı ve renkleri seyretmeye doyamayacaksınız. Gelelim Çat Vadisi-Verçenik Yaylası ve Kapalı Göller parkuruna… Bu bölge de Kaçkar Dağları'nın en unutulmaz noktalarından. Büyüleyici manzara eşliğinde Çat Vadisi'nin, Verçenik Yaylası'nın ve Kapalı Göller'in tadına varacaksınız. Yolunuza Rize'nin Pazar Hemşin bölgesindeki Tepan Köyü'nü dahil edebilirsiniz. Bulunduğunuz istikametten Gito Yaylası'na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Karadeniz'in birbirinden güzel yaylaları arasındaki Elevit Yaylası, Trovit Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Şelalesi teker teker sizleri farklı yaşanmışlıklara sürükleyecek. Hafızanızda, her duraktan farklı bir görüntü saklayacaksınız.
Aladağlar
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Kayseri-Niğde-Adana arasında uzanan Aladağlar, yaz aylarının en ideal trekking parkurlarını içinde barındırıyor. En yüksek zirvesi 3756 metre olan Demirkazık Dağı'ndan yürüyüşe başlayabilirsiniz. Aladağlar'ın önemli parkurları arasında Maden Boğazı, Yedigöller, Kapızbaşı Şelalesi, Sokulupınar, Emli Vadisi ve Barasama Vadisi yer alıyor. Bu noktalarda genellikle alpin bitkileri bulunuyor. Aladağlar'da uzun trekking düşleyenler için oldukça ideal bölgelerden biri. Yanınızda getirdiğini kamp malzemelerini kurup dilediğiniz yaylada konaklayabilirsiniz. Tertemiz, oksijen dolu havası ve doğasıyla dönmek istemeyeceğiniz yerlerden biri.
Bafa Gölü
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Geçmişten günümüze kadar tahrip olmamış doğal güzellikleri arasında yer alan Bafa Gölü, hem arkeolojik hem de doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu harika bir yer. Herakleia Antik Kenti, Keramos Antik Kenti’ni de kapsayan ve kısa bir trekking rotası belirlemek isteyenler için oldukça cazip bir lokasyon.
Beydağları
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Akdeniz'in bir parçası olan Toros Dağları, özellikle Beydağları bölümüyle trekkingle ilgilenenlere ev sahipliği yapıyor. Beydağları'nda bulunan Çamkuru Vadisi ilk keşfedeceğiniz nokta olabilir. Vadiye Antalya-Elmalı yolundan ulaşılıyor. Toroslar’da, Akdeniz'in coğrafyasını güzelleştiren Tahtalı Dağı da yürüyüşün uğrak noktalarından biri olmalı. Tahtalı'ya ulaşmak için ilk durağınız Soğukpınar olacak. Beydağları yılın her mevsimi trekking için oldukça uygundur. Ancak yine de sonbahar ve ilkbaharda bir başka güzeldir.
Ihlara Vadisi
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Aksaray’da bulunan Ihlara Vadisi, son zamanlarda ismini oldukça duyurmuş popüler rotalardan biri. Melendiz Çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz Çayı'na ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen "Potamus Kapadukus" denilmekteydi. Vadi,her adımda tarihin farklı dönemlerini sunar. Vadideki kayalara oyulmuş mağaralar, kiliseler ve bol miktarda mezar kalıntıları bulunur.
Trans Bolkar
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Niğde'nin Ulukışla ilçesinde başlayan ve Mersin'e kadar uzanan bir trekking alanı olan Trans Bolkar geçişi, hemen hemen üç gün sürüyor. Rotalarınız arasında; Meydan Yaylası, Darboğaz, Karagöl, Tanzıt Yaylası, Papazın Bahçesi, Sinap Kalesi, Atoluğu ve Büklü Boyun yer almakta olup, son durak Çamlıyayla'dır. Karagöl'de ve Çinili Göl'de yüzebilirsiniz.
Macahel Yaylası
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Artvin'den Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti’ne uzanan bir bölge olan Macahel’de bozulmamış bitki örtüsünün yanı sıra yabani hayvanları sıkça görmek mümkün. Bulunduğu coğrafi bölgenin iklim özellikleri dolayısıyla ilkbaharın sonları ve sonbaharın başlarına kadar yürüyüş için oldukça uygundur. Geçeceğiniz parkurlar arasında; Beyazsu Yaylası, Gorgit Şelalesi, Yıldız Gölü, Maral Şelalesi bulunuyor. Karadeniz'in ovaları, yaylaları ve şelaleleri arasından süzülüp gitmek bedeninize olduğu kadar ruhunuza da iyi gelecek.
Likya Yolu
 
Türkiye'nin en güzel 9 trekking rotası
 
Tarihin doğayla sarmalandığı Likya Yolu, Fethiye'den Antalya'ya kadar uzanıyor. Türkiye’deki en uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğini taşıyor. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en iyi trekking parkurları arasında yer alıyor. Bölgeye ormanlar hakimdir; çamlar koca yemiş ve keçiboynuzu ağaçlarıyla karışıktır ve daha yüksek bölgelerde yerlerini ardıç ve sedir ağaçlarına bırakırlar. Likya Yolu'ndaki parkurlardan geçerken Gelidonya Feneri'nin muhteşem manzarası karşınıza çıkacak en büyüleyici noktaların başında geliyor. Parkurun bölümleri arasında; Faralya ve Dodurga köyleri, Sidyma Antik Kenti,Pınara Ören Yeri, Letoon Antik Kenti ve Xanthos Antik Kenti'ne yürüyüş rotaları bulunmakta. Daha sonraki yürüyüşlerinizde ise Antiphellos Antik Kenti, Simena Antik Kenti ve Myra Antik Kenti karşınıza çıkacak. Likya yolu, tarihin doğayla harmanlandığı yerlerin başında geliyor.