UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde BulunanTopkapı’daki Tarihi Surlara Portatif Çatılı Düğün Salonu

Fatih Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Topkapı’daki tarihi surlara 3 metre yüksekliğinde açılıp kapanabilen portatif çatı yerleştirerek düğün salonu açtı.

 

––––––––––––––––––––––––––––––––– 27. 02. 2017 –––––––––––––––––––––––––––––––––

 

atih Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Topkapı’daki tarihi surlara portatif çatı yerleştirerek düğün salonu açtı. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 12 Mayıs 2016’da yüzlerce yıllık tarihi surlara ‘nitelikli portatif örtü’ sistemi kurulabileceğine karar verdi. Bunun üzerine Fatih belediyesi, surlara 3 metre yüksekliğinde açılıp kapanabilen bir çatı monte etti.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre, kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu yüzlerce yıllık tarihi surlara ‘nitelikli portatif örtü’ sistemi kurulabileceğine karar verdi.

Fatih Belediyesi de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi surlara çatı monte edip, düğün salonu açtı. Belediye’ye göre, Koruma Kurulu kararıyla monte edilen çatının surlara hiçbir zararı yok.

Sistemin surlara zarar vermediğini savunan Fatih belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Yapılan uygulamanın, sur duvarları ile hiçbir şekilde teması yoktur ve kurul kararına uygun olarak yapılmıştır” dendi.

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ‘nitelikli portatif örtü’ izni vermesi üzerine surlara monte eden çatı için belediye “Yapılan uygulamanın, sur duvarları ile hiçbir şekilde teması yoktur ve kurul kararına uygun olarak yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi ise miras alanının kimliğiyle ilgisiz bir kullanım olduğunu vurguladı ve ekledi: “Bu tarihi doku düğün ve benzeri etkinlikler için bir ‘konsept’ malzemesi olarak pazarlanmaktadır.”

Monte edilen çatının görüntülenmesi ve basına yansıması sonrası sosyal medyadan da tepkiler yükseldi…

‘DUVARLARA TEMAS YOK’
Söz konusu açılır kapanır çatının surlara zarar vermediğini savunan Fatih Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yapılan uygulamanın, sur duvarları ile hiçbir şekilde teması yoktur ve kurul kararına uygun olarak yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı

‘ÇİRKİN BİR GÖRÜNTÜ’

Belediyenin CHP’li meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu ise, “Surların bitişiğinde bulunan sosyal tesis için inşa edilen hareketli çatıyı inceledim. Duvarlara monte edilmemiş. Ancak çirkin bir görüntü ortaya çıkmış. Surların dışından da görünüyor. Bu konuyla ilgili şikâyette bulunacağız” diye konuştu.

‘MİRAS ALANININ KİMLİĞİYLE İLGİSİZ’

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi de, portatif çatının tarihi dokuyu bozduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu surlarda uygulanacak her proje surların kimliği göz önüne alınarak uygulanmalıdır. Surlara verilecek işlevler kültür varlığının korunmasına hizmet etmeli ve alanın bütüncül olarak algılanmasını engellememeli. Topkapı Sosyal Tesisi ise tüm bunların aksine kara surlarının bir bölümünde miras alanının kimliğiyle ilgisiz bir kullanım şekline neden olmakta, bu tarihi doku düğün ve benzeri etkinlikler için bir ‘konsept’ malzemesi olarak pazarlanmaktadır.”