Venedik’te bir masalsı Festival: Venedik Karnavalı!

 

Venedik’te bir masalsı Festival: Venedik Karnavalı!

İtalya’nın en köklü ve renkli etkinliklerinden biri olan Venedik Karnavalı her yıl Ocak ve Şubat aylarında düzenleniyor. Geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanan ve Paskalya’ya hazırlık niteliğinde olan Venedik Karnavalı, bu yıl 16 Şubat – 5 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşiyor.

––––––––––––––––––––––––––––– 26. 02. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

askelerin, kostümlerin, birbirinden renkli gösterilerin ve geçit törenlerinin olduğu Venedik Karnavalı , bu yıl 16 Şubat – 5 Mart 2019 tarihlerinde düzenleniyor. Venedik Karnavalı’nın tarihi, her yıl Paskalya Bayramı’nın ne zaman başladığına göre değişiyor.  Etkinlikterin takvimi ise karnavaldan aylar önce organizasyonun resmi sitesi Carnavale Venezia da yayınlanıyor.

Kanalların, köprülerin, gondolların şehri Venedik, karnaval zamanı rengarenk kostüm ve maskeler ile gizemli bir şehir kılığına giriyor. Venedik’in yüzyıllar önceki haline doğru bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedeceğiniz karnavalın olmazsa olmazı ise maskeler.

Masalsı ve Romantik…

Her yıl olduğu gibi bu yıl da takvimler Şubat ayının ikinci haftasını gösterdiğinde 150’den fazla kanalla ayrılıp 400’den fazla köprüyle birbirine bağlanan ve 118 adadan oluşan bu eşsiz ve romantik şehir, masalsı bir çehreye dönüşüyor.

Yüzlerce yıllık ihtişamlı yapıların şehri bir ağ gibi saran kanalların durgun sularına yansıyan görüntüleriyle Venedik, kuşkusuz eşi benzeri olmayan bir şehir.

Bu romantik şehri daha da benzersiz kılan karnaval ise şehrin her bir yanının müzik ve maskeli partilerle dolup taşmasını sağlıyor. Renk renk maskeleriyle geçit töreni yapanlar, akrobatlar, hokkabazlar, konserler, havai fişek gösterileri, gökyüzüne salınan balonlar , dansçılar, ışık oyunları ve daha fazlası…

Geçit törenine katılan herkesin herkesin kıyafeti çok özenli ve şaşırtıcı. Orta çağ’a özgü tüm karakterler geçit töreninde yerini alıyor. Şövalye, soylu, din adamı, Prens, prenses, cellat, köylü ve daha niceleri…

Sanat eseri maskeler

Venedik Karnavalı’nın başrolünde her zaman maske ve kostümler var. Her biri adeta sanat eseri olan maskelerin ortak özelliği, ince işçiliği ve arkasındaki yüzü tahmin etmenizi imkansız kılan formları.

Venedik maskeleri, deri, porselen ve özel teknik camdan üretilmektedir. Orijinal maskeler basit bir tasarım ile özel bir fonksiyon ve pratik bir işleve sahiptiler. Günümüzde, çoğu alçıtaşından olan maskeler, el boyaması yada altın varak uygulaması ile yapılmakta ve tüm süslemeleri için doğal tüylerle değerli taşlar kullanılmaktadır.

En Güzel Maske Ödüllendiriliyor

Karnavalın en çok önemsenen tarafı ise son gününde uluslar arası bir tasarım jürisi tarafından en iyi maskenin seçilmesi. Bu prestijli ödülü alabilmek için en güzel maskeyi yapmayı amaçlayan tasarımcıların tüm yıl boyunca çalıştığını söylemek mümkün.

İhtişamlı Yapılar…

Venedik’e kadar gidip kenti bu denli ihtişamlı kılan, Saat Kulesi, San Marco Bazilikası, Çan Kulesi, Dükler Sarayı, Büyük Kanal, Rialto Köprüsü, Ahlar Köprüsü ve Son Nefes Köprüsü   gibi yapıları görmeden dönmeyin…

Ayrıca Avrupa’nın en büyük ve en ünlü cam üretim merkezi Murano ve 16. yüzyıldan itibaren dantel ticaretinin merkezlerinden biri olan rengarenk evleri ile masal gibi bir yer olan Burano Adası yeşil, sarı, mavi, turuncu rengarenk evleri ile  bol bol fotoğraf çekmek ve alışveriş yapmak için ideal yerler.

Venedik Karnavalı’nın tarihçesi

Venedik Karnavalı’nın, 1162 yılında, Venedik’in eski adı olan Serenissima Cumhuriyeti’nin, ( the Patriarch of Aquileia, Ulrico )Aquileia Patriarkı Ulrico’ya karşı kazandığı bir zafer ile başladığı rivayet edilir. Bu zaferin onuruna halk, San Marco meydanında toplanarak, dans etmeye başlamıştır. Rönesans döneminde resmileşen karnaval, 18.yy. boyunca devam etmiştir.

Bir rivayete göre ise maskeleriyle ünlü karnavalın hikayesi oldukça ilginç. Venedik Karnavalı’nın geçmişi 1268 yılına kadar dayanıyor. Avrupa’yı bir dönem veba salgını esir alıyor ve Venedik’in neredeyse nüfusunun yarısı bu salgında ölüyor. Hayatta kalanlar da hastalığını ve yaralarını saklamak için maskeler ile dolaşmaya başlıyor. Maskelerdeki hüzünlü ve donuk ifadeler o dönemde yaşanan acıları ve üzüntüleri de sembolize ediyormuş.

Festivalin diğer bir hikayesi de şöyle, karnavalın asıl amacı Pagan kültüründe baharı karşılamak amacıyla yapılırmış. İlk kutlanmaya başlandığı zaman sosyal sınıf ayrımlarını ortadan kaldırmak için kullanılan maskeler, şimdi Venedik Karnavalı’nın vazgeçilmezi haline gelmiş

1979 yılında, İtalyan Hükümeti, Venedik’in tarihi ve kültürünü geri getirmeyi amaçlayarak, uzun bir süre unutulan karnavalı geleneksel olarak yaşatmaya karar vermiştir. Her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçi, karnaval zamanı Venedik’i ziyaret etmektedir.

Venedik Karnavalı  etkinliklerin detaylarına Carnavale Venezia sayfasından ulaşabilirsiniz.

Neriman Türkoğlu / Yeryüzü Yanığı