YSK protestoları devam ediyor

Türkiye’de çeşitli kentlerde başlayan ve 16 Nisan’daki referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını protesto edenlerin katıldığı gösteriler dördüncü gününe girdi.

––––––––––––––––––––––––––––––––– 19. 04. 2017 –––––––––––––––––––––––––––––––––

ürkiye’de çeşitli kentlerde başlayan ve 16 Nisan’daki referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını protesto edenlerin katıldığı gösteriler dördüncü gününe girdi. Türkiye genelinde birçok ilde düzenlenen protestolarda “Hayır, bitmedi” sloganları atılıyor.

İstanbul’un çeşitli ilçelerde bu akşam da, henüz resmi olarak açıklanmayan referandum sonuçlarını protesto eylemleri yapıldı. Ülke genelinde referandumla ilgili yapılan bazı protestolar şöyle:

İSTANBUL…

BAKIRKÖY ÖZGÜRLÜK MEYDANI

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda saat 19.30’da toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grup, refrandum sonuçlarını protesto etti. Kalabalık, ellerinde tencere ve tavalarla yürüyüşe geçti. ‘Hayır biz kazandık’ pankartı taşıyan grup, ‘Her yer hayır, her yer direniş’ diye slogan attı. Kalabalık, yaklaşık bir saat boyunca ara sokaklardan sloganlar atıp yürüyüş yaparak tekrar Özgürlük Meydanı’na geldi. Grubun yürüyüşü sırasında bazı kişiler, balkondan tencere ve tavaları birbirine vurarak kalabalığa destek verdi. Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

KADIKÖY’DE AYNI YERDE TOPLANDILAR

Yüzlerce kişi dün toplandıkları Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası binası önünde buluştu. Pankart açan grup, ‘Hayır kabul etmiyoruz’, ‘Hayır bitmedi mücadeleye devam’, ‘Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor’, sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Ara sokaklarda yürüyen gruba balkonlara çıkan bazı kişiler, tencere ve tavalar ile ses çıkartarak destek verdi. Fenerbahçe’deki İlçe Seçim Kurulu önüne kadar kadar yürüyen grup, burada basın açıklaması yaptı. Eylem sırasında polis yoğun güvenlik önlemi alırken grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

BEŞİKTAŞ KARTAL MEYDANI’NDA YİNE TOPLANDILAR

Bir grup, bu akşam yine saat 19.30’da Beşiktaş Kartal Meydanı’nda buluştu. Kalabalık grup, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘Beşiktaş uyuma hıyırına sahip çık’ sloganları atarak yürüdü. Ara sokaklarda yaklaşık 2 saat yürüyen gruba, balkonlara çıkan bazı kişiler, tencere ve tava ile ses çıkararak destek verdi. Grup, tekrar Beşiktaş Kartal Meydanı’na geldikten sonra olaysız dağıldı.

AVCILAR’DA BU AKŞAM DA YÜRÜDÜLER

Avcılar’da toplanan yaklaşık 100 kişilik grup da, henüz resmi sonuçları açıklanmayan referandum sonuçlarını bu akşam da protesto etti.

Trafiğe kapalı Marmara Caddesi’nde bir araya gelen grup, ‘Hayır bitmedi daha yeni başlıyor’ yazılı pankart taşırken ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’, ‘Hayır bitmedi mücadeleye devam’ sloganları atarak düdük çaldı. Zaman zaman alkışlı protesto yapan grup, Belediye Havuz Meydanı önüne kadar yürüyerek eylemlerini bir süre daha devam ettirdi.

KARTAL KARTALLI KAZIM MEYDANI

Kartal’da,Kartallı Kazım Meydanında referandum sonuçlarını ve YSK’yi protesto etmek için bir araya gelen bini aşkın kişi Kartal Meydanına yürüdü. Yürüyüş boyunca kitle ‘hayır bitmedi daha yeni başlıyor’, ‘bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganları atarak YSK’yi ve başkanlık sistemini protesto etti.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de Adalar Migros önünde bir araya gelen Eskişehir Hayır Platformu üyeleri şaibeli referandum sonuçlarını protesto etti.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in de katıldığı basın açıklamasında Eskişehir Hayır Platformu adına basın metnini Kristal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı okudu. Referandum sürecinde yaşananların tarihe not olarak düşüleceğini kaydeden Akyazı; demokrasi, hukuk diyenleri vicdanların affetmeyeceğini belirtti.

ADANA
Adana’da Baraj Yolu Gençlik Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar YSK kararlarını protesto etti.
Adana’da referandum sonuçlarını ve YSK’yı protesto eden vatandaşlar Baraj Yolu Gençlik Meydanı’nda bir araya geldi. “Hayır daha başlangıç daha yeni başlıyor”, “Adana hayırına sahip çık”, “Hırsız, yandaş YSK” sloganları ile tepkilerini gösteren vatandaşlar, referandumun iptal edilmesini istedi.

Kendilerinin hayır çalışmasını kendi imkanlarla yaptıklarını dile getiren vatandaşlar devlet imkanları ile yapılan ‘Evet’e emekçilerin onay vermediğini söylediler.

ANTALYA

Antalya’da, Yüksek Seçim Kurulu’nun referandumda mühürsüz zarf ve oy pusulalarını geçerli saymasına ilişkin kararı protesto edildi.

Antalya sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, 16 Nisan’da gerçekleştirilen referandumda YSK’nın mühürsüz pusula ve zarfları geçerli saymasına ilişkin kararını Attalos Heykeli önünde protesto etti.

MERSİN

Mersin’de vatandaşlar YSK’nin mühürsüz pusulaları geçerli saymasını ve başkanlık sistemini protesto etmek için Özgür Çocuk parkında bir araya geldi.
CHP Mersin gençlik il başkanı Ethem Güzel, YSK’in bu saibeli karardan biran önce vazgeçemeyen çağırdı.

Mersin Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, hayır için çalıştıklarını ve kazandıklarını bu kazanımı kimseye bırakmayacaklarını belirtti.

AYDIN

YSK’nın açıkladığı referandum sonuçlarını dün Kent Meydanında protesto eden yurttaşlar, bugün de tepkilerini alana çıkarak sürdürdüler. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Zafer direnen emekçinin olacak” “Hükümet istifa” sloganlarıyla açıklanan referandum sonuçlarına tepkisini ifade etti.

BODRUM

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, bir araya gelen yurttaşlar YSK kararlarını protesto etti.Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, bir araya gelen vatandaşlar tencere tava çalarak YSK’nın mühürsüz oy pusulalarını geçerli saymasına tepki gösterdi.

Bodrum Belediye Meydanı’nda saat 19.00’da toplanan vatandaşlar, tencere tava çalarak YSK’yı protesto etti. Vatandaşlara CHP İlçe Başkanı Recai Seymen de destek verdi. İzmir ve 10. Yıl Marşı’nı okuyan eylemciler, ‘Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor’, ‘Evet devletin hayır milletin’, ‘YSK darbesine hayır’, ‘Her yer hayır, her yer direniş’ sloganları attı. Herhangi bir açıklama yapmayan grup, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. DHA